Mustafa Hakan Özelmacıklı: Sorumluluk Var Yetki Yok!

Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında yetki belgesi alan emlak firmaları bilgi ve belge erişimi konusunda bazı sıkıntılar yaşamaya devam ediyor.

Mustafa Hakan Özelmacıklı: Sorumluluk Var Yetki Yok!

Konuyla ilgili olarak önemli açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Pazarlamasına aracılık ettiğimiz taşınmazlarla ilgili inceleme ve araştırmalar yapmak, rayiç satış ile vergi değeri araştırmaları yapmak, ilgili kurumlardan bilgi ve belge temin edebilmek bizlerin taşınmaz ticaretine konu hizmetleri arasında yer alıyor. Lakin bu konuda emlak işletmeleri olarak büyük zorluklarla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Veri İhtiyaçlarımızın Karşılanması Gerekiyor

Emlak işletmelerinin bazı verilere ulaşamadıklarını dile getiren Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Ülkemizde İmar Barışı kapsamında 133 bin 64 yapı için Yapı Kayıt Belgesi, 760 bin 158 bağımsız bölüm için Riskli Yapı Tespiti yapılmış. Lakin biz bu yapıların bile hangi yapılar olduğu bilgisine ulaşamıyoruz.

Yetkilendirme sözleşmesi kapsamında taşınmazın tapu kaydı bilgilerinin incelenmesi, üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı konularında değerleme firmalarında olduğu gibi online entegrasyonlara ihtiyacımız var. Belediyelerden ruhsat, iskan gibi belgelere erişerek müşterilere doğru bilgileri vermek istiyoruz. Lakin her aşamada zorluklarla karşılaşıyoruz” dedi.

Entegrasyon Sağlanması Gerekiyor

Taşınmaz alım - satımının güvenilir olmasında emlak işletmelerinin önemiyle ilgili de önemli açıklamalar yapan Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yetki belgesi almış olan emlak işletmelerinin sorumlu emlak danışmanlarına tapu sicili ve belediyeler gibi kurumlar ile erişimler sağlanmalı.

Örneğin bir taşınmazın rayiç bedelinin ne olduğunu biz de kolaylıkla öğrenebilmeliyiz. Ya da vergi borcu olup olmadığını sorgulayabilmeliyiz. Bu tüm sistemlere erişim imkanımızın olması aracılık işlemlerimizi daha güvenilir hale getirecektir. Bu konuda görev Ticaret Bakanlığına düşüyor” dedi.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 14:13
YORUM EKLE