banner53

Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor

Koronavirüs ile mücadele kapsamında durdurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Belgesi teori ve performans sınavları, alınan ek tedbirler ile 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile yeniden başlıyor. SESOB Başkanı Hasan Alişan 26 alanda yapılacak sınavların her il ve ilçede gerçekleştirileceğini açıkladı.

Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor

GAYRİMENKUL DANIŞMANLARI İÇİN ZORUNLU HALE GETİRİLMİŞTİ

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yeni kurulacak emlak ofislerine yetki belgesi alma koşulu gelmişti. Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020. Bu tarihten sonra yetki belgesi olmayanlara 25 bin lira ceza kesilecek.

Galericilerde bu tarihten sonra noterde işlem yapamayacak. Emlakçılar ve galericilerde zorunluluk olmasının yanında MYK belgelerinin, özellikle şehir dışına çıkışların kısıtlandığı dönemlerde rahatlıkla faaliyetlerine devam etmeleri tüm meslek mensupları belge almak için sıraya girmelerine neden oldu.

MYK Belgelerinin salgın sürecinde faaliyetlerine devam edebilmeleri, şehir dışına çıkabilmeleri MYK belgelerine olan talebi de artırdı.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan konuyla alakalı olarak, "Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarına yönelik olarak tüm dünyada ve ülkemizde de baş gösteren koronavirüs salgını nedeniyle sunulan hizmetlerde bir takım düzenlemeler gerçekleştirilerek bazı hizmetler belirli bir süre ertelenmişti." ifadelerine yer verdi.

SINAVA NASIL BAŞVURULUR?

Mesleki yeterlilik belgesi için Kariyer Belgelendirme bağlantısından veya 0850 430 03 43 ya da 0505 999 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir.

Kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla tarafsız, tutarlı, âdil ve güvenilir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İSTENİLEN MESLEKLER

Mesleki Yeterlilik Kurumu'nca (MYK), Resmi Gazete'de Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Bir Tebliğ daha yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ'de, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslek Sayısı 48'den 81'e çıktı.

İnşaat ve emlak sektörü için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu olan meslekler;

-- Gayrimenkul Danışmanları

-- Ahşap Kalıpçı Seviye 3 

-- Alçı Levha Uygulayıcısı Seviye 3 

-- Alçı Sıva Uygulayıcısı Seviye 3 

-- Alüminyum Kaynakçısı Seviye 3 

-- Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3 

-- Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4 

-- Asansör Montajcısı Seviye 3 

--  Asansör Montajcısı Seviye 4 

-- Betonarme Demircisi Seviye 3 

-- Betoncu Seviye 3 

-- Çelik Kaynakçısı Seviye 3 

-- Duvarcı Seviye 3 

-- Endüstriyel Boru Montajcısı Seviye 3 

-- İnşaat Boyacısı Seviye 3 

-- Isı Yalıtımcısı Seviye 3 

-- Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Per. Seviye 3 

-- İskele Kurulum Elemanı Seviye 3 

-- Panel Kalıpçı Seviye 3 

-- PVC Doğrama Montajcısı Seviye 3 

-- Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3 

-- Ses Yalıtımcısı Seviye 3 

-- Sıvacı Seviye 3 

-- Su Yalıtımcısı Seviye 3 

-- Tünel Kalıpçı Seviye 3 

-- Yangın Yalıtımcısı Seviye 3 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 03:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
METİN YALÇIN
METİN YALÇIN - 6 ay Önce

Bu belgenin fiyatı nedir

Burhanözcan
Burhanözcan - 4 hafta Önce

Emlakbelge

SIRADAKİ HABER