Mesleki Yeterlilik Belgesi Muafiyeti 31 Temmuz'a Kadar Uzatıldı

Ticaret Bakanlığı’nın “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Muafiyeti 31 Temmuz'a Kadar Uzatıldı

Buna göre, ilgili işletmeye yetki belgesi verilebilmesi için işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması şartı aranacak. Söz konusu belgenin verilmesi için daha önce en az lise mezunu olma şartı aranıyordu.

Yetki belgesi başvurusunun yapıldığı tarihten önceki son 5 yıl içinde ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlarının en az 6 ay, bunların dışında kalanların ise en az 12 ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmaları gerekecek.

14 Ekim 2020 itibarıyla taşınmaz ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan emlak işletmelerinin gerçek kişi işletmesi olması halinde o tarihteki işletme sahibi, tüzel kişi işletmesi veya şube olması halinde o tarihte taşınmaz ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerinden biri tarafından yapılan yetki belgesi başvurularında ilköğretim mezuniyeti şartı aranmayacak. Söz konusu tarih daha önce 5 Haziran 2018 olarak belirlenmişti.

Emlak işletmelerinin sorumlu emlak danışmanlarına tanınan mesleki yeterlilik belgesi, mesleki eğitim ve mesleki deneyim şartlarına yönelik muafiyetlerden yararlanma süresi de 31 Temmuz’a uzatıldı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi için Kariyer Belgelendirme bağlantısından 0555 178 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

14 Ekim 2020 itibarıyla taşınmaz ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan emlak işletmeleri adına sorumlu emlak danışmanlarınca 31 Temmuz’a kadar yapılan yetki belgesi başvurularında mesleki eğitim şartı aranmaksızın yetki belgesi verilecek, söz konusu şartı haiz olunduğunu gösteren belge 31 Aralık’a kadar Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ne aktarılacak veya ticaret il müdürlüğüne teslim edilecek. 

Söz konusu tarihten sonra işletmelerde emlak danışmanı olarak çalışacakların adli sicil şartını haiz olmaları gerekecek. 

AA

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 09:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
tahsin  çolak
tahsin çolak - 10 ay Önce

marhaba.ben daha önce emlak danişmanligi yaomadim.ancak m.y.k dan sinavindan başarıli oldum.belge almaya hak kazandim.ayrica 120 saatlik eğitim sertigikasida aldim.emekli devket memuruyim.herhangi bir emlak ofisinde 6 aylik staj yapmak gerkiyormuş.halen emekli oldugum ıcin staj yaparken ayda minumin s..s.k yada bağkur primini minimum kac gün göstermem gerekiyor.yani stajyer olarak aylik prim gün sayim ne kadar olmali