Mert Başaran: Faizlerin İnmesiyle Dipten Dönüş Başladı!

REMAX Arazi Geliştirme Direktörü Mert Başaran konut ve arazi piyasası ile ilgili yorumlarda bulundu. Başaran, "Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile ufak konutlarda dipten dönüş başladı" dedi.

Mert Başaran: Faizlerin İnmesiyle Dipten Dönüş Başladı!

CNN Türk'te A dan Z ye programında Cem Seymen'in konu olan REMAX 7TEPE Arazi Geliştirme Direktörü Mert Başaran konut ve arazi piyasası ile ilgili yorumlarda bulundu.

Özellikle son dönemde faizlerin düşmesi ile beraber ufak metrekareli konutlarda dipten bir dönüş olduğunu fiyatlarda artışların başladığını belirtti. Buna ek olarak özellikle gelişmekte olan, devletin büyük projeler yaptığı bölgelerde faizlerin düşmesi ile arazi fiyatlarında da artışların başladığını faizlerin böyle kalmaya devam etmesi durumunda bu artışların kalıcı olabileceğini belirtti.

Daha önceki yıllarda da böyle krizler olduğunu 2000 lerde Beylikdüzü bölgesinde "evin aidatını öde, kira ödemeden otur " dönemleri yaşandığını fakat bu dönemler geçtikten sonra fiyatların uçuşa geçtiğini belirtti. Bir müşterisinin 1999 depreminden sonra Avcılar'da 1.000 liralara evler topladığını ona neden bu alımı yapıyorsun dediğinde "Ülke'de o kadar genç nüfus var ki bir gün buraları da dolacak" dedikten 6-7 yıl sonra o evleri 100 bin liralara sattığını anlattı.

Buradaki en büyük istatistik veri Istanbul'da kayıt dışılar ile beraber 20 milyon insan var. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre 10.5 milyon seçmen var 9.5 milyonu 18 yaş altı. Yani evlilik, boşanma yada aile yanından ayrı eve çıkma gibi nedenlerle inanılmaz bir genç nüfus alttan geliyor bu nedenle çok yakın gelecekte eldeki stoklar bitecek ve hem konut hem arazi marketinde bu fiyatları bir daha görmek hayal olacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 07:10
YORUM EKLE