Konutta Alıcı Çok Satıcı Yok!

Son aylarda dövize bağlı maliyetler nedeniyle artan ve artmaya devam eden konut fiyatlarının, döviz kurlarındaki yükselişin ardından daha da yükseleceği öngörüsü ile konut sahipleri mevcut satışta olan evlerini satmıyorlar.

Konutta Alıcı Çok Satıcı Yok!

Mars Gayrimenkul kurucu ortağı Samet Hızalan'ın Yazısı...

Merkez bankası faiz indiriminden öncede yaşanan arz problemi, inşaat maliyetlerinde ki artış, dövizdeki yükseliş sebebi ile daha da çıkmaz bir hal aldı.

Bu yaşanan arz sorunu mülk sahiplerinin de elini daha fazla güçlendirdi.

Dövizden çıkan yatırımcılar, yıllarca yatırımcısını üzmeyen gayrimenkule yöneldi. Mülk sahiplerinde ise satınca yerine alamam korkusu da oluştu.

TCMB dövize müdahalesi piyasalarda olumlu tepki gösterir mi ? Bilmiyoruz fakat 2 bin kaleme doğrudan etkisi olan inşaat sektörüne bir müdahale gerekiyor.

Gayrimenkul fiyatlarını durdurmak önümüzdeki dönemlerde pek mümkün görünmüyor. Hatta gayrimenkul önümüzdeki dönemde güvenli bir araç haline gelebilir.

Fiyat artışlarının duracağını sanmıyorum. Erişilebilir fiyattan konut üretimi de yok. Konut ediniminin daha zorlaşacağını, konut krizinin de daha büyüyeceğini düşünüyorum

Makul seviyelerde sorunun çözümü için arz talep dengesinin yakalamamız gerekir.

Yılın 10 ayında 500 bin civarında inşaat ruhsatı alındı, yalnız bu rakam, denge için 800 - 900 bin ortalamasını yakalaması gerekir.

Öyle ki konutlarda ortalama pazarlık marjı 2019 yılında yüzde 7.7 iken bu oran 2021 yılında yüzde 4.7 lere geriledi.

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.29’a kadar çekmesi ile birlikte, piyasada konut alıcısı çok, satıcısı yok diyebiliriz.

Tren yola çıktı duracak gibi görünmüyor Sonradan da olsa trene binmekte fayda var. 
 

YORUM EKLE