banner53

Konut Satış Sözleşmesinde Neler Olmalı?

Gayrimenkul alım satımı yapılırken satış sözleşmesi hem alıcı hemde satıcının mağdur olmaması için çok önemlidir. Peki konut satış sözleşmesin neler olmalı? Hangi ayrıntılara dikkat edilmeli? İşte ayrıntılar...

Konut Satış Sözleşmesinde Neler Olmalı?

KONUT SATIŞ SÖZLEŞMESİNDE OLMASI GEREKENLER

CEZAİ ŞART MİKTARI

Hürriyet'te yer alan habere göre, gayrimenkul alım satımı yapılırken taraflardan birinin cayması halinde cezai şart ödeyeceğini satış protokolüne yazılması ve cezai şart miktarının belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü sözleşme alıcıyı satıcının ileri sürüp ileride zarara uğratabileceği ihtimallere karşı korur. Genelde alıcı vazgeçerse verdiği depozito şeklinde ödeme geri alınır. Satıcı vazgeçerse aldığı kaparo ücret ile birlikte bir o kadar daha ödeme yapmak zorunda kalır.

TAPU MASRAFLARINI KİM ÖDEYECEK?

Tapudaki masrafların kim tarafından ödeneceği konusunda anlaşmaya varılması gerekmektedir. Ve anlaşma hususunun daha sonra aralarındaki sözleşmeye / protokole yazılması gerekmektedir.

ALINAN EVE AİT BORÇ YOKTUR BELGESİ

Alıcı gayrimenkulün emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, su, elektrik, doğalgaz, apartman aidatı, telefon, kablolu TV gibi borçlarının olmadığıyla ilgili belgeleri almalı ve muhafaza etmelidir. Yoksa ileride kanıtı olmadığından lehine olan bir hususu ispatlamakta sıkıntı yaşar.

SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİNDE NOTER ŞARTI

Eğer gayrimenkulün bağlı olan projesinin hukuki bir sorunu yoksa müteahhit firma tarafından vaat edilen her şeyin sözleşmeye yazılması sağlanmalı. Satış ve satış vaadi sözleşmesi mutlaka noter onaylı olmalı, firma tarafından verilen garantiler ve süreler iyi irdelenmelidir. Mahkemeler bu sözleşmelerin kanuna uygun olarak yapılmasını tarafların lehine bularak karar vermektedir.

Müteahhit firmanın geçmişini, daha önce yaptığı işleri, bu işlerin kalitesini, zamanında teslim edilip edilmediğini araştırmak da daha sonda karşılaşılabilecek tatsız durumların engellenmesini sağlayabilir. Ayrıca sözleşmenin satır satır okunması, bu konuda bir uzmandan özellikle sözleşmelerde uzman bir Avukattan ardım alınması tavsiye edilir.

DAİRENİN BEDELİ

Genelde sözleşmelerde yapılan yanlışı önlemek amacıyla dairenin peşin satış bedeli, taksitle alınacaksa taksitli satış bedeli, taksit sayısı ve faiz oranı sözleşmeye yazılmalıdır. Sözleşme tarihi, dairenin teslim tarihi ve ortak alanlardaki sosyal tesislerin teslim tarihi sözleşmede ayrı ayrı belirtilmelidir.

KONUTUN BÜYÜKLÜĞÜ

Konutun kaç metrekare olduğu, oda, salon ve benzeri bölümlerinin kaç adet olduğu; dairede kullanılacak malzemelerin çeşidi ve kalitesi, ortak alanların ve bu alanlardaki tesislerin neler olacağı, hangi ortak alanların kimler tarafından ne şekilde kullanılacağı da sözleşmede açıkça belirtilmelidir.

MAKETTEN EV ALIRKEN

Maket üzerinde de olsa evin ekspertizini yaptırmak en doğrusudur. Bu yolla evin gerçek değeri, hukuki bir sorunu olup olmadığı ortaya çıkarken, vaat edilen sosyal tesis, yeşil alan gibi donatıların fiyat üzerinde yarattığı farkın yani şerefiye bedelinin de gerçeğe uygun olup olmadığı tespit edilebiliyor.

Tüm bunlardan sonra sözleşme imzalanarak sonuca nihayet varılıp gayrimenkul sıkıntısız bir şekilde satın alınabilir.

KONUT SATIŞ SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN: TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 16:04

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER