Konut Fiyatlarını Emlakçılar mı Körüklüyor?

Ev sahiplerinin, mal ve mülk sahiplerinin arkasında acaba hangi güçler var? Onlara da satılık konut fiyatlarını sürekli şişiren çakma müteahhitler, komisyon sever emlakçılar mı gaz veriyor?

Konut Fiyatlarını Emlakçılar mı Körüklüyor?

Bursa'da Bugun'den Selahattin Adıgüzeller'in Yazısı...

Ülkemizde neyin fiyatı birden yükselirse, aklımıza hemen komplolar geliyor ne hikmetse!

Kimine dış güçlerin ekonomimizi baltalama oyunu diyoruz...

Kimine, gıda teröristleri, hal ve toptancı mafyasının stok tezgâhı...

Kimine, zincir marketlerin etiket ve gramaj oyunu...

Bu aralar yükselen fiyatlara konut kiraları da eklendi. Özellikle öğrenci ve memur kesiminin yoğunlukta olduğu illerde kiralar öyle artmış ki, Allah evi barkı olmayanların yardımcısı olsun!

Peki bu kira artışlarını nereye bağlayacağız?

Ev sahiplerinin, mal ve mülk sahiplerinin arkasında acaba hangi güçler var? 

Onlara da satılık konut fiyatlarını sürekli şişiren çakma müteahhitler, komisyon sever emlakçılar mı gaz veriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD gezisi öncesi medyaya açıkladı...

Talimatını vermiş, kira artışlarındaki astronomik yükselişin nedenlerini araştırıyormuş ilgili bakanlık, suiistimal varsa gereği yapılacak.

"Bu zulmün önüne geçeceğiz!" demiş Erdoğan...

Nasıl geçilecek?

Yakın geçmişte ucuz meyve, sebze satışı yapılan tanzim satış çadırları kurulmuştu. Bu kez kirasını ödeyemeyen vatandaşların geçici olarak oturmaları için çadırlar mı tahsis edilecek?

Konut kiralarında bir üst limit beklentisi de var. Keşke belirlenebilse, yanaşmaz ki ev sahipleri! Evini boş tutar yine de vermez kiraya!

Uzun yıllar kirada oturmuş, (30 yıllık evliliğinde, tam 10 ev değiştirmiş!) kiracılığın psikolojisini iyi bilen biri olarak, bu zulmün önüne geçmenin kolay olmadığını biliyorum.

Neden mi kolay değil?

Eski ev sahibim sözde hacı Hasan gibiler yüzünden!

Hiç unutmam...

Kira kontratını yaparken, "Hacı amcam! Yıllık kira artış oranını da yazalım, sonra aramızda bir tatsızlık çıkmasın" deyince, yarı beline kadar uzattığı sakallarını ovuşturarak aynen şu cevabı vermişti:

"Ben anlamam TEFE, TÜFE, kanun da benim devlet de! Zamanı geldiğinde o günkü paşa gönlüme göre yaparım zammı, işine gelirse arkadaş!"

Önceden eşyalarımızı topladığımızdan o gün kontratı imzalamak zorunda kalmış, fakat kanun tanımayan hacının evinden paşa gönlünü beklemeden kısa zamanda taşınmıştım! 

Bugün ülkemizde kira artışlarında enflasyon yaşanıyorsa, sebebi işte gözleri para, mal mülk hırsı bürümüş bu sözde hacı Hasan zihniyetlilerdir!

Ne yazık ki, vicdanlı, dürüst, namuslu, kiracısına insanca yaklaşan iyi ev sahipleri de onların yüzünden zan altında kalıyorlar!      

Bu haksızlığı, adaletsizliği bitirmenin aslında güzel bir yolu var...

Tayyip Bey, çıkıp "Yıllık TEFE-TÜFE oranının üzerinde zam yapan ev sahibini ihbar eden kiracılara TOKİ'den ev vereceğiz!" desin...

Bir ay içinde ne zulüm kalır memlekette ne kira sorunu!

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER