Kiralık Ev İlanı Nasıl Verilmeli? Etkili Emlak İlanı Hazırlama Yöntemleri

Bir eviniz var ve bu evi gelir sağlaması amacıyla kiraya vermek istiyorsunuz. Online emlak ilan siteleri, ilanınızın yayılması ve potansiyel kiracıların size ulaşması konusunda yardımcı olabilir. Fakat vereceğiniz kiralık daire ilanının kalitesi de bu noktada oldukça önemli. Doğru bir ilan hazırlayarak evinizi daha hızlı bir şekilde kiralamanız mümkün.

Kiralık Ev İlanı Nasıl Verilmeli? Etkili Emlak İlanı Hazırlama Yöntemleri

Net Olmak ve Gereksiz Bilgilere Yer Vermemek Önemli

Onlarca emlak sitesi, satılık daire ve kiralık ev ilanları ile dolu…

Bu nedenle öncelikli amacınız, olabildiğince ilan verdiğiniz evi fark ettirmek olmalı. Bunun için ise görsellerden ve elbette ki sadelikten yardım alabilirsiniz.

Kiralık ev fotoğrafı nasıl çekilir ayrıca anlatacağız ama öncelikle sadelik konusuna bir değinmeliyiz.

Kabul edelim ki emlak ilanlarını inceleyenlerin büyük çoğunluğu, boş zamanlarını değerlendirmek için değil, ihtiyaçlarını karşılayacak bir konut bulmak için orada.

Bu nedenle gereksiz detaylara yer vermeden, olabildiğince net ve gerçekçi ifadelerle ilanı hazırlamalısınız. Bir ev sahibi olarak kendinizi kiralık konut arayan birinin yerine koyabilirsiniz.

Bu yaklaşım evinizin bir kiracı için çekici olabilecek noktalarını bulmanıza yardımcı olabilir. Tabii ki bunu, objektif bir şekilde yapmanız olmazsa olmaz.

Çünkü evinizi kiralayacak kişinin ev sahibine güvenmesi gerekir. Görüşmeden önce bunu sağlamanız ise ilanı sağlıklı bir şekilde verdiğinizde mümkündür.

Başlık Bilgi Verici Nitelikte Olmalı

Bir emlak sitesine girdikten ve istenilen kriterleri belirttikten sonra onlarca ilan önünüze düşer. Detay için tıklanmadan önce sadece evinizin belirlediğiniz bir görseli, başlık, kira bedeli ve evin bulunduğu il, ilçe gösterilir.

Eğer evinizin daha çok incelenmesini ve bu sayede potansiyel kiracılarınıza daha hızlı bir şekilde ulaşmayı istiyorsanız yapmanız gereken kesinlikle başlığı özenli bir şekilde yazmak olmalı.

Eğer başlıkta, evin avantajlarına dair bilgiler verirseniz bu, ilanınızın daha fazla kişi tarafından incelenebileceği anlamına gelebilir.

Örneğin, okuluna yakın olan İstanbul kiralık daire ilanlarını inceleyen bir öğrenci için “1+1 Kiralık Daire” başlığındansa “1+1 Üniversiteye Yakın, Öğrenci İçin Kiralık Daire” başlığı daha ilgi çekicidir.

Başlıkta, evin; hangi medeni duruma sahip kişiler için uygun olabileceği, evin tadilat durumu (yenilenmişse belirtmelisiniz), depreme dayanıklılığı, ulaşım olanaklarına yakınlığı, manzarası (deniz, orman vb.), binanın daha önce kullanılıp kullanılmadığı gibi detaylara yer verebilirsiniz.

Kira Bedeli Konusunda Araştırma Yapmak Şart

Kimse, hiçbir şeye hak ettiğinden fazla bir tutar ödemek istemez. Emin olun ki bu durum, gayrimenkul kiralama için de geçerli.

Eğer konuma ve daire özelliklerine göre çok yüksek olan bir fiyat belirlerseniz bu durumda, kiracı adayları daireniz hakkında detaylı bilgi almaya ihtiyaç duymadan dairenizi eleyebilirler.

Bu nedenle, aklınızdaki fiyat ile çevrede bulunan ve aynı kriterlere sahip dairelerin kira bedellerini karşılaştırmalısınız. Bu sağlamayı yapmadan kiralık ev ilanı sayfanızı oluşturmamanızı öneririz.

En Önemli Detaylardan Biri Fotoğraflar

İster kısa dönem kiralama, ister uzun dönem kiralama…

Ev ilanlarını inceleyenlerin en dikkat ettiği noktalardan biri nasıl bir evde konaklayacaklarını bilmektir. Bunu kiracı adaylarınıza sunan ise çektiğiniz fotoğraflardır.

Artık hemen hemen herkes akıllı telefon sahibi ve bu cihazlar oldukça kaliteli fotoğraflar çekebiliyorlar. Yani, evinizi fotoğraflayabilmek için mutlaka profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok.

Ama profesyonel bir fotoğraf makineniz varsa elbette bu cihazla fotoğraf çekebilirsiniz.

Peki, emlak fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

-- İlanda paylaşacağınız fotoğrafların net olması oldukça önemli. Flu görseller, kiracı adaylarına fikir verme konusunda başarılı olamazlar.

--Çektiğiniz fotoğrafların açısını iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Tavanın ve zeminin birbirlerine oranla ne kadar gözüktüğüne dikkat edin.

--Ayrıca köşelerden çekeceğiniz geniş açılı fotoğraflar odanın büyüklüğü hakkında daha çok fikir verecektir. 

--Evin her odasını fotoğraflamalısınız. Bir odaya ya da mutfak, banyo gibi alanlara ilanda yer vermemek güvensizlik oluşturabilir.

--Fotoğraflar incelendikten sonra kiracı adayı hangi odanın nerede olduğunu net bir şekilde anlamalı. 

--Evin manzarasını ya da dış cephesini fotoğraflamak da kiracı adayının karar vermesinde etkili olabilir.

--İlanınızda aynı görsele birden kez yer vermemelisiniz.

Doğru Bilgi Vermek Önemli

“Metroya 5 dakika yürüme mesafesinde” ya da “Alışveriş merkezinin yanı başında” gibi başlıklara sıkça rastlanıyor. Peki, bunların hangileri gerçeği yansıtıyor?

Bu tarz başlıklar, emlak sitelerinde ilan paylaşan emlakçı ya da ev sahiplerinin, ilgi çekmek için sıklıkla kullandıkları yanlış bir yöntem.

Çünkü bu, evi kiralamak isteyenlerin eve geldiklerinde güvenlerinin sarsılmasına ve çoğunlukla hem ev sahibinin hem de evi kiralamak isteyenlerin zamanını çalınmasına neden olabiliyor.

Evin konumu ve çevresinde bulunan toplu taşıma, alışveriş merkezi ya da diğer sosyal olanaklar hakkında doğru bilgi vermek ise en sağlıklısı.

Bu arada evin adresini, bulunduğu semti de doğru bir şekilde yazdığınıza emin olmanız gerektiğini hatırlatalım. Eğer kiralayacağınız evin adresini paylaşmak istemiyorsanız bunun da potansiyel kiracılar için olumsuz bir durum olabileceğini unutmamalısınız.

Yani doğru bir kiralık konut ilanında adres olmazsa olmaz!

Olanaklardan Bahsedin

Eğer bir konut projesinin ilanınını paylaşacaksanız var olan olanakları da anlaşılır bir şekilde yazmalısınız. Yüzme havuzu, otopark, güvenlik gibi olanaklar karar vermede etkili olabilir.

Bunun yanı sıra olanaklardan bahsetmeniz, belirttiğiniz aidat tutarına hangi imkânların dâhil olduğunun bilinmesini de sağlar.

Eğer projede var gibi gözüken ama yararlanılamayan olanaklar varsa bunları da belirtmeniz gerekli. Diğer bir deyişle kiracı adaylarına karşı dürüst davranmalısınız.

Bunun yanı sıra evin dezavantajları olarak görülebilecek noktaları da yazmalısınız. Otoparkın olmaması, merkeze uzak bir noktada olması gibi özellikler kiracılar için önemli olabilir.

Daha önce de önerdiğimiz gibi, kendinizi kiracının yerine koymalısınız!

Üslubunuza ve Dil Bilgisi Kurallarına Dikkat Edin

Küçük bir detay gibi görülebilir ama oldukça önemli! Çünkü kullandığınız dil, güven oluşturma konusunda oldukça belirleyicidir.

Hem üslup hem de dil bilgisi kurallarına uygun bir şekilde paylaşım yaparak ev ilanınızı daha başarılı bir şekilde verebilirsiniz. Bu arada ister kiralık ister satılık emlak ilanı verin, metinlerin ve başlıkların tüm harflerini büyük yazmadığınıza emin olmalısınız.

Bu hem arama motorlarından düşük puan almanıza ve ilanınızın az gösterilmesine sebep olabilir hem de kiracı adaylarının gözünde olumsuz bir etki oluşturabilir.

İçerik Blueground'dan Alınmıştır...

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 04:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Furkan Gülmez
Furkan Gülmez - 1 yıl Önce

Üsteki yorumun devamı olarak. Kiracilarim ile zorluk yasiyorum benim kiracilarimi cikarmaya hakkim varmi sözleşmeleri olmadigi icin.

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşme ilk yıl yapıldıktan sonra sonraki yıllar yapılmasa dahi ilk yıl yapılan geçerlidir. Kiracılarınızı ancak geçerli bir nedenininiz varsa çıkarabilirsiniz.

Furkan Gülmez
Furkan Gülmez @Furkan Gülmez - 1 yıl Önce

Önceki cevabınız için teşekkür ederim. Peki ben suan evimi satmak istiyorum fakat kiracilarim evi gormek isteyen insanlara bir bahaneyle eve sokmuyor (ben evde degilim, şehir disindayim , çalışiyorum , ben evde olmadan olmaz vs.) şeklinde bahanelerle evi gösteremiyorum. Peki bu durumda çikarma hakkina sahip miyim sahipsem kiracinin taşinma suresi ne kadardir?

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı evi alıcılara göstermek zorunda ancak sizde kiracıdan randevu almak zorundasınız. Çat kapı alıcıya evi göstermek için gidemezsiniz. Bu sebeple kiracı tahliye edilmez ancak dava açılarak evin alıcıya gösterilmesi konusunda gün belirlenebilir.

Furkan Gülmez
Furkan Gülmez - 1 yıl Önce

Önceki cevabınız için teşekkür ederim. Peki ben suan evimi satmak istiyorum fakat kiracilarim evi gormek isteyen insanlara bir bahaneyle eve sokmuyor (ben evde degilim, şehir disindayim , çalışiyorum , ben evde olmadan olmaz vs.) şeklinde bahanelerle evi gösteremiyorum. Peki bu durumda çikarma hakkina sahip miyim sahipsem kiracinin taşinma suresi ne kadardir?

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracı evi alıcılara göstermek zorunda ancak sizde kiracıdan randevu almak zorundasınız. Çat kapı alıcıya evi göstermek için gidemezsiniz. Bu sebeple kiracı tahliye edilmez ancak dava açılarak evin alıcıya gösterilmesi konusunda gün belirlenebilir.

SIRADAKİ HABER