Kiracılı Ev Nasıl Satılır?

Boş bir konutu satmak daha kolay gibi görünse de bazı emlak yatırımcıları özellikle kiracılı ev arayabiliyor. Peki genel olarak içinde kiracı bulunan evi nasıl satılır?

Kiracılı Ev Nasıl Satılır?

Gayrimenkul danışmanları kiracılı ev satın almak ya da satmak isteyen potansiyel müşterilerine yardımcı olmak için bazı önemli adımları mutlaka izlemeli.

Müşterilerinize Evi Göstermeden Önce

Kiracılı ev satışında potansiyel müşterilerinize evi gezdirmeden önce iyi bir planlama yapmanız gerekebilir.

Öncelikle hem kiracı hem de evi satın almak isteyen müşterinizin rahat hissetmesini sağlamalısınız.

Kiracıya satış süreci hakkında uygun bilgileri vermeli ve günlük yaşamlarının bu durumdan çok fazla etkilemeyeceği konusunda güven vermelisiniz.

Kiracıyla uygun gün ve saat aralığını belirledikten sonra müşteri randevularınızı oluşturabilirsiniz.

Satılık evin temiz ve düzenli görünmesini sağlamalısınız.

İlk izlenimler her zaman kalıcı bir etki yaratır. Eğer müşterilerinize göstereceğiniz evin bahçesi ya da apartman girişi temiz ve bakımlı değilse, ilk izlenim iyi olmayabilir.

Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması için ev sahibinden destek alabilir, önerilerde bulunabilirsiniz.

Kiracılı ev satışı yaparken eşyalı bir ev göstermenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Eşyalı bir ev, orada yaşama hayali kurdurabilir ancak kiracının kişisel eşyaları, fotoğrafları, alıcının kendini oraya ait hissetmesinde bir engel oluşturabilir.

Kiracıdan bu tip eşyaları kısa bir süreliğine kaldırmasını rica edebilirsiniz.

Kiracı ve Ev Sahibinin Yasal Haklarını Önemseyin

Nasıl ki gayrimenkul danışmanları alıcı ve satıcılar arasında önemli bir köprüdür, kiracılı ev satışında da aynı durum geçerli.

Kiracı, ev sahibinin değişecek olmasından dolayı kaygılı olabilir bu konuda tüm tarafların haklarının korunacağını belirterek güven ortamı oluşturmalısınız.

Yeni ev sahibi kiracıyı kabul etmiyorsa sonradan çıkabilecek sorunlara karşı ev satışını gerçekleştirmeden önce kiracıyla yazılı anlaşma yapılmasını sağlamalısınız.

Yeni ev sahibinin, evden elde edeceği kira gelirini artırmak istemesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu noktada, yazılı veya sözlü olarak bir kira sözleşmesinin bulunduğu unutulmamalı.

Özellikle de sözleşme gereği mevcut koşulları yerine getiren bir kiracıyı evden çıkarma hakkı yoktur.

Bu nedenle, satın alma işlemleri öncesinde, daha yüksek kira geliri beklentisi olan bir yatırımcının, mevcut kira sözleşmesinin bitiş tarihini beklemesi gerekiyor.

Eğer tapuya şerh konulduysa içindeki kiracının söz konusu süre içinde çıkartılması mümkün değildir.

Tapuda şerh yoksa ve ev sahibi kiracıyı evden çıkartmak istiyorsa tapu devri tamamlanma tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde bir ihtarname göndermelidir.

İhtarname kiracıya ulaştıktan sonra, kira sözleşmesi bitiminde veya kira sözleşmesi kalan süresi 6 aydan fazla ise en geç 6 ay içerisinde evi boşaltmak durumundadır.

Ancak bu süre bu süre içerisinde kiracı yükümlülüklerini yerine getirmediyse yeni ev sahibi kira sözleşmesi bitimini ya da 6 ayı beklemeden kiracıyı çıkartabilir.

İçinde kiracısı olan bir ev satıldığında kira sözleşmesi ve şartları yeni ev sahibine devir olduğu için eski ev sahibi kiracısından aldığı depozitoyu yeni ev sahibine devretmelidir.

Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkı vardır.

Kiracı, kirayı sözleşmede belirtilen süre içerisinde ödemezse mal sahibi kiracıya 30 gün içerisinde kira bedelini ödemesini bildiren ihtarname gönderebilir.

Bu ihtara rağmen kira ödenmez ise ev sahibi kiracıyı kiracı tahliye edilebilir.

Ev sahibi, kiraladığı evin kiracı tarafından zarar verildiğini tespit ederse veya apartman genelinde kiracısı hakkında şikâyet oluşturulursa ev sahibi kiracısını evden çıkartabilir.

Kiracı, kira sözleşmesi bittiği zaman evi ve içindeki taşınmazları nasıl aldıysa o şekilde teslim etmekle yükümlüdür (zarar vermeden).

Bu yükümlülüğü ihlal eden kiracıya ev sahibi tazminat davası açabilir.

Zingat

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2021, 03:54
YORUM EKLE