banner53

İş Yeri Kira Geliri Beyanı İstisna Tutarları 2020

İş yeri olup kiraya verenler için kira geliri beyan sınırı için rakamlar belli oldu. İşte Bu yıl için kira gelir beyannamesi vermek için alt sınır...

İş Yeri Kira Geliri Beyanı İstisna Tutarları 2020

2020 iş yerleri için kira beyan sınırı rakamları açıklandı. Mart ayı itibariyle 2019 yılı kira gelirleri beyan edilmeye başlanacak. 

Buna göre, 2020 yılı iş yeri beyan sınırı 49 bin lira oldu.

2020 yılında 49 bin lira ve üzeri iş yeri kira geliri elde edenler beyanname verecekler. Beyan sınırı üzerinde kira geliri olanlara istisna veya muafiyet bulunmuyor. Bu nedenle beyan sınırını aşanlar tamamı için beyanda bulunacaklar.

Bu yıl 2019 yılının kira gelirlerinin beyanı Mart ayında verilecek.  2019 yılı için uygulanacak iş yeri beyan sınırı ise 40 bin lira olarak uygulanacak.

İş yeri kira gelirlerinde beyan sınırını aşanlar, kiracının ödemekte sorumlu olduğu stopaj miktarını da vergilerinden düşebiliyorlar. Kiracı yüzde 20 stopaj miktarını ödememiş olsa bile bu borçtan kendisi sorumlu olduğundan, mülk sahibi elde ettiği işyeri kira gelirinden stopaj miktarını düşebiliyor.

Gelir Vergisi Kanununun 47 nci maddesinin birinci fıkra 2 numaralı bendinde yer alan yıllık kira bedeli ; Basit usule tabi iş yeri kira bedeline ilişkin tutar 2020 yılı için büyükşehir belediye sınırları içinde 11 bin lira, diğer yerlerde 7 bin lira olarak tespit edilmiştir.

İş yeri kira geliri beyanı her yıl 1-25 Mart tarihleri arasında veriliyor. İnternet üzerinden veya bağlı olunan vergi dairesine gidilerek beyanname verilebiliyor. Her yıl bir önceki sene elde edilen kira gelirlerinin beyanı veriliyor. 2020 yılında da her yıl olduğu üzere ödemeler ise 2 eşit taksitte ödenebilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER