İlk Evinizi Alacaksanız Bunlara Dikkat Edin!

İlk evimizi ya evlenirken ya da kariyerimizde belli bir noktaya yükseldikten sonra alıyoruz. Her iki durumda da ev alma konusunda tecrübesiz oluyoruz. Kiralık ev bakmak ile satılık ev bakmak arasında bazı farklar bulunuyor. 

İlk Evinizi Alacaksanız Bunlara Dikkat Edin!

Herkesin hayalindeki ev farklıdır. Benim mükemmel evim tek odalı, minik bir daireyken karşı tarafın mükemmel evi 5 odalı, lüks bir villa olabilir. Öncelikle yapmamız gereken şey nasıl bir eve sahip olmak istediğimize karar vermek. Bazı noktaları belirlerseniz ev satın alma konusunda daha hızlı bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

İNTERNETTE ARAŞTIRMA

Ev aramak düşündüğünüz kadar kolay bir iş değil. Sokak sokak hayalinizdeki evi aramak yerine emlak sitelerinden satılık ev ilanlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Yorulmadan gün içinde onlarca evi gezmeniz mümkün. Aynı gün içinde hayalinizdeki evi bulmayı düşünmeyin. Kendinize birkaç gün hatta birkaç hafta tanıyın.

FARKLI BÖLGELERİ İNCELEYİN

Kafanızda belli bir semt olabilir. Yıllardır yaşadığınız semtte tek başınıza eve çıkmak istiyor da olabilirsiniz. Ancak ev aramalarınızı biraz genişletmenizde fayda var. İşinizin çevresindeki diğer semtleri aramalarınıza ekleyebilirsiniz. Böylece işe gitme sürenizi uzatmadan farklı lokasyonlardaki ilanları da aramalarınıza dahil edebilirsiniz.

SADECE 'DIŞ GÜZELLİĞE' BAKMAYIN!

Ev bakarken yalnızca dış güzelliğe aldanmayın. Baktığınız evin kaç şiddetinde depreme dayanıklı olduğunu, sığnağı olup olmadığını ve kullanılan malzemelerin kalitelerini kontrol edin. Mimari ve dış güzellik çok önemli ancak güzellik için sağlam olmayan bir evde oturmak mantıklı bir hareket olmayacak.

TADİLAT İŞLERİNİ KENDİNİZ YAPIN

Yeni aldığınız ev ne kadar güzel olursa olsun içinde birtakım tadilatlar yapmanız gerekecek. Eğer el becerileri konusunda yeteneğiniz varsa bütçenizi aşmadan evin bazı tadilatlarını kendiniz yapabilirsiniz. Dekorasyon sitelerinden ilham alabilir ve verilen ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

ACELE ETMEYİN

Kim ne derse desin yeni bir eve yerleşmek sabır isteyen bir iştir. Nihai kararı vermeden önce uzun vadeli bir araştırma sürecinden geçmeniz gerekebilir. Bu süreçte duygularınıza göre değil mantığınıza göre hareket edin. Unutmayın ki altı ay daha kira ödemek, ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak bir ev satın almaktan daha iyidir.

Doğru evi bulmanın en iyi yollarından biri bilgili ve saygın bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmaktır. Saygın bir acente ile bağlantıya geçmek için beklemeyin.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 11:39
YORUM EKLE