Gökhan Taş: 20 Konut Satan Emlak Danışmanı 1 Ev Parası Kazanabiliyor

Konut kredisi faiz oranlarının düşüşü ve imar barışıyla birlikte Türkiye’de gayrimenkule ilgi yeniden arttı. Sektördeki canlanmayı fırsata çevirmek isteyen girişimci emlak danışmanları, yılda 20 satıp 1 konut alabilecek kazanca ulaşabiliyor.

Gökhan Taş: 20 Konut Satan Emlak Danışmanı 1 Ev Parası Kazanabiliyor

İKİNCİ ELE İLGİ ARATACAK

Türkiye’de yılda 1.4 milyon konut, 1 milyon da ticari gayrimenkul, tarla ve arsa satılıyor. Konut kredi faizlerinin 0.79’a çekilmesi ve imar barışıyla birlikte ikinci el konut satışının önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacağı öngörülüyor. Bu sürecin kazananları konut satışına aracılık edecek gayrimenkul danışmanları olacak. Global gayrimenkul danışmanlık markası Coldwell Banker’ın Türkiye ülke başkanı Gökhan Taş, “Bizde yılda 20 daire satan bir emlak danışmanı yılda bir daire satın alacak parayı kazanabiliyor” diyor. 

YILLIK EN AZ 60 BİN GELİR 

Türkiye’de kurumsal gayrimenkul danışmanlık şirketlerinde emlak danışmanlığı yapanların en az yılda 60 bin TL gelir elde ettiğine dikkat çeken Taş şunları kaydetti: “Bu rakam her yıl katlanarak artıyor. Gayrimenkul, diğer tüm sektörlerden daha fazla kazanç getirdiği kadar adım atmanın da en kolay olduğu girişimcilik kollarından biri. Geleceği parlak bu sektöre girenler kârlı çıkar.” 

BU YIL 2.500 DANIŞMANA ULAŞACAK

50’ye yakın ülkede 100 bine yakın gayrimenkul danışmanıyla faaliyet gösteren Coldwell Banker, yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına imza atıyor. Türkiye’de ise 23 şehirde, 120 ofis ve 1700 emlak danışmanıyla faaliyet gösterdiklerini anlatan Gökhan Taş, “Türkiye’de şu anda yıllık 1.5 milyar dolarlık gayrimenkul satışımız var. 2018 yılında ERA Gayrimenkul’ün master franchise’ını satın aldık. Bu nedenle yeni danışmanlarla büyümeye devam edeceğiz. Bu yıl 800 danışmanı daha markamıza katıp 2500 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. 

17 AYRI EĞİTİMDEN GEÇİP ÇALIŞMAYA BAŞLIYORLAR 

Bir girişimcinin emlak danışmanı olması için üniversite mezunu olmasını tercih ettiklerini belirten Taş, “Bizim hedefimiz 30 yaş altı gençler, 30-45 yaş arası beyaz yakalılar ve 40 yaş ve üzerindeki daha önce ticaret yapmış girişimcileri bu alana çekmek. Emlak danışmanları bu işe başlamadan önce bir kişilik testinden geçiyor, eğer bu işe uygunsa içinde saha eğitimi ve koçluk hizmetlerinin de bulunduğu 17 ayrı eğitimden geçiyor. Danışmanlarımız belli bir aşamayı geçtikten sonra yüksek montanlı ticari gayrimenkul satışına başlıyor. Satış hacmine bağlı olarak gelirleri de sürekli artıyor.” 

Akşam

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 09:06
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc