Gayrimenkulün Yeni Gözdesi Zeytin Bahçeleri

Salgın sonrası büyük şehrin kalabalığından kaçmak isteyenler zeytin bahçelerine olan talebi patlattı. Satılık zeytinlik ilanları salgın sonrası katlandı.

Gayrimenkulün Yeni Gözdesi Zeytin Bahçeleri

EDREMİT'E TALEP ÇOK

Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari işlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, zeytinlik bahçelerine olan ilginin, son üç yılın en yüksek seviyesinde olduğunu vurguluyor.

Tandoğan, “Trendlere baktığımızda teraslı ve bahçeli evlere olan ilgi salgınla birlikte son 12 ayın en yüksek seviyesine geldi. Bu duruma zeytin bahçelerine yönelik ilgi de eşlik ediyor” diyor. 

Hürriyet Emlak'ın verilerine göre, “Zeytinlik” statüsünde en çok ilanın Balıkesir'in ilçesi Edremit'te olduğu görülüyor. Edremit'i Balıkesir Ayvalık, Çanakkale Ayvacık, Balıkesir Burhaniye ve Bursa Mudanya takip ediyor.

Tandoğan'a göre, arazisini satışa çıkaran kişiler, koronavirüste yaşanan nakit sıkıntısını gidermek ve yükselen talebi değerlendirmek için böyle bir yol izlemiş olabilir.

Ocak ayından bu yanan elde edilen verilere göre satılık zeytinlik kategorisindeki ilanlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 53 oranında artış gösterdi...

Bu kategoride en çok yeni ilan eklenen illerin başında yüzde 360 artışla Antalya geliyor. Antalya'yı yüzde 349 artışla Manisa, yüzde 327 artışla Tekirdağ ve yüzde 325 artışla Hatay takip ediyor.

AKHİSAR'A DA TALEP VAR

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Ahlat, Akhisar'ın özellikle sofralık zeytin konusunda çok önemli bir bölge olduğunu söylüyor ve pandemi sonrasında satılık zeytin bahçelerine olan talebin arttığına dikkat çekiyor.

"Akhisar'da ciddi yatırımcılarımız var. Ünlülerden en son İlber Ortaylı ve Ayhan Sicimoğlu buradan zeytin bahçesi aldılar" diyen Ahlat, zeytin tarımının para kazandırdığını belirtiyor.

Akhisar'da pek çok çeşit sofralık zeytin yetişiyor. Tirilye, Ayvalık ve Akhisar'ın kendilerine has, tescilli çeşitleri özellikle rağbet görüyor.

Ahlat, Akhisar'da 14 milyon zeytin ağacının olduğunu belirtirken, en çok zeytin üreten ilçe konumunda olduklarını söylüyor. Şu anda ilçede zeytin tarımına yatırım yapmak için boş arazilerin olduğunu ifade eden Ahlat, bir zeytin ağacının 10 yılda büyüdüğünün unutulmaması gerektiğini özellikle vurguluyor.

BURSA VE YALOVA

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Zeytin ağaçları özel koruma altında. Bu nedenle içinde mevcut yapı olan ve İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınmış olan arazilere olan talepler daha da arttı" diyor ve koronavirüs sonrası zeytinliklere talebin artığı görüşüne katılıyor.

Zeytin, daha çok Ege Bölgesi'nde yetiştiği için, bu bölgeye olan talepte artış var. Çanakkale'de Ezine ve Ayvacık'ta, Balıkesir'de Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve özellikle Ayvalık'ta, Muğla'da ve kısmen Datça'da, Aydın'da Söke'de yoğunluk söz konusu.

Ayrıca, Bursa'da Mudanya, Gemlik, Orhangazi, Yalova'da ise Armutlu talep gören yerler arasında.

Özelmacıklı, zeytin bahçesi satın almak isteyenlerin ilahnlarda tecih ettiği özelliklerin başında, içinde bir yapı olması, elektrik-su gibi altyapı imkanlarının bulunması, köy yerleşik alanlarına olan yakınlık, ulaşım imkanları ve manzaranın geldiğini vurguluyor.

İZMiR İLK SIRADA

Türkiye'deki zeytinlik piyasasının ağırlıklı olarak Ege ve Marmara Bölgesi'nde olduğunu belirten Gaboras Genel Müdürü Kurtuluş Altun ise, Türkiye genelinde son bir yıl içerisinde zeytinlik piyasasının en çok yoğunlaştığı illerin sırasıyla Balıkesir, İzmir, Bursa, Çanakkale ve Muğla olduğunu söylüyor. Pandemi sonrasında ise arzların İzmir'de ivme kazandığının altını çizen Altun, piyasayı şöyle değerlendiriyor:

"Zeytinlik pazarında önemli bir konumda bulunan İzmir, pandemi sonrası baskın karakteristik özelliğini sürdürdü. 2020 başından bu yana zeytinlik pazarını istikrarlı bir şekilde genişleten Muğla, İzmir'in mart ve nisan aylarıyla birlikte yaptığı çıkış sonrası geride kaldı. Tüm yıl boyunca zeytinlik satın almak isteyenlere en geniş yelpazede ürünler sunan Balıkesir, İzmir'in yükselişi sonrası durağan bir seyir gösterdi. Öte yandan İzmir'in gerisinde ikinci sırada olsa da Muğla pazardaki etkinliğini artırıyor."

"Fabrikanın gelmesiyle bölge hareketlenecek"

Bursa Gemlik Görsel Emlak Sahibi İbrahim Yörük'te şu şekilde açıklamalarda bulundu;

yerli otomobil fabrikasının temelleri Bursa'da atılacağı için şehre değer kazandıracaktır. Bu da zeytinlik bahçelerinin satışında hareketlilik yarattı ve fiyatlar yükselmeye başladı.

Faiz indirimleri ile konut ve arsa gibi yatırımlara olan talep yükseldi. Kurşunlu otomotiv fabrikasının kurulacak yer olması nedeniyle farklı bir kimliğe büründü. 

Önceleri burası bakir bir yerdi. Sadece emekli ve yaşlılar yaşardı. Fabrika ile istihdam ve yerleşen sayısı artacaktır. Zeytin, bakımı zor olan bir ürün. Üreticiler, fiyatların düşük olması nedeniyle memnun değiller.

Ayrıca hasadı toplayacak işçi bulamıyoruz. Yağmurun yağması ve doğal afetlerin oluşması, bu yılki hasadı etkiledi.

"Gemlik için çok fazla telefon aldık" 

Bursa Gemlik Hayri Emlak Sahibi ​​​​​​​Hayri Karakaş'ta şu şekilde açıklamalarda bulundu; 

Elimizde şu anda fazla sayıda satilik zeytinlik bahçesi var. Neden bu kadar çok sorusuna yanıt verecek olursam, ufak çaplı bakımların zorlaşması, maliyetlerin yükselmesi, alış-satış fiyatları arasında çok fazla farkın bulunması nedeniyle arazi sahipleri zeytinliklerini elden çıkartmaya çalışıyor.

Hobi bahçesi olarak arsa ve arazi soranlar oldu. Genç nesil, köylerden büyükşehirlerdeki fabrikalara çalışmaya gittiği için zeytinliklere bakmak ve uğraşmak istemiyorlar.

Pandemi döneminde Gemlik bölgemiz için çok fazla telefon aldık. Hobi bahçesi olarak arsa ve arazi soranlar oldu. Fiyatlar, alınacak yere göre değişiyor. Minimum metrekare birim fiyatı 20 lira ile 150 lira arasında değişiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER