banner53

Gayrimenkul Danışmanlığında Başarı için 21 Kural

Emlak danışmanlığında başarılı olabilmek, tatmin edici paralar kazanabilmek için, her işte olduğu gibi burada da belirli kurallara uymak, bazı şeyleri uygulamak zorundayız.

Gayrimenkul Danışmanlığında Başarı için 21 Kural

Gayrimenkul Uzmanı Mehmet Adak'ın Yazısı...

Birincisi... 

Bu işi mesleğiniz olarak yapın, B planınız varsa yırtıp atın. Kafanızda başka işler veya “bunu da yapayım diğer işi de yanında yaparım” düşüncesi varsa başarı gelmez.

Atalar sözüdür; “bir koltukta iki karpuz taşınmaz.” 

Hedef belirleyin

Her yılın başlangıcında hedeflerinizi detaylıca yazın ve sizi uyaracak birkaç arkadaşınıza veya yakınınıza anlatarak kendinizi taahhüt altına sokun.

Bu hedeflerinizi de aylara, haftalara ve günlere bölerek kendinizi sürekli kontrol edin. 

Uzmanlık bölgesi belirleyin

Farklı yerlerden portföy alsanız da uzman olduğunuz bir bölgeniz mutlaka olsun.

O bölge eğer konut ise kaç konut olduğunu, fiyat ortalamasını, yatırım puanını, site sayısını, konut sayısını, bölgenin demografik yapısını, satacağınız yerin etrafındaki ve yakınındaki okul, AVM, semt pazarı gibi yerleri herkesten daha iyi bilin. O bölgede ilk akla gelen kişi olun.

İş disiplininiz olsun

Günde en az sekiz saat çalışın. Telefon aramaları, portföy görüşmesi, yer gösterme listeniz olsun. Listenin üzerini çizmeden eve dönmeyin. Disiplin yoksa başarı yoktur.

İyi bir dinleyici olun

Müşterinin beklentilerini, tam olarak ne istediğini iyi belirleyin. Bakkal amca gibi müşteri bulgur istiyorsa pirinç sunmayın.

Pozitif olun

Olumlu bakın, heyecanlı ve hevesli olun. Gülümseyin.

Eğitim

İşinizle ilgili sürekli eğitim alın. Temel tapu bilgilerini, taşınmaz ticareti yönetmeliğini, gayrimenkul hukukunu, mevzuatı, ekonomiyi ve insan psikolojisini bilmelisin.

Sürekli eğitim… Ben biliyorum diyen bitmiştir.

Kutup yıldızlarınız olsun; örnek alabileceğiniz, sizi geliştirecek profesyonellerle çalışın. 

Paraya odaklanmayın

Danışman olun, danışılan olun. Fayda sağlayın. Müşterinin problemlerini çözün. Böyle yaptığınız takdirde para zaten kendiliğinden gelecektir. 

İş adamı/iş kadını gibi giyinin

Temiz ve şık giyinin. Genel kabul görecek bir tarzınız olsun.

Yüz yüze görüşün

Telefon iletişimi, yüz yüze görüşme etkileşimi sağlar. 

Gönülleri fethedin

İtirazlar genelde eksik raporlardan kaynaklanır. Müşterilerinize doğru ekspertiz yapın, şeffaf raporlar sunun.

Güvenilir biri olun

Az söz verin, verdiğiniz sözden daha fazlasını yapın. Müşterilerinize sürpriz yapın. Dakik olun. Beş dakikada gidemeyeceğiniz yere “beş dakika sonra ordayım” demeyin.

Kibirli olmayın

Her zaman daha iyi olmaya çalışın ama egonuz ederinizi aşmasın. Kibirli insanlar kibirliler tarafından bile sevilmezler.

Paylaşım yapın

Ofis arkadaşlarınızla ve diğer güvenilir meslektaşlarınızla iş birliği yapın. Bencillik bugün beş lira kazandırabilir ama yarın beş bin lira kaybettirebilir. Birlikten kuvvet doğar. Network ağını aktif kullanın.

Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medya artık hayatımızın bir gerçeği. Doğru kullanıldığında başarınıza ciddi katkısı olacaktır. Hiç tanımadığınız kişi oradan size hayran da olabilir, sizden nefrette edebilir. 

Saygın ve dürüst olun

Konuştuklarınız değil eylemlerinizdir gönülleri fethedecek olan. Saygınlık ve dürüstlük anlatılmaz, zaten karşıya yansır. Duyulana değil, şahit olunana itibar edilir. 

Farklı olun

Diğer meslektaşlarınızdan farklı bir şeyler yapın. Drone çekimi, video, el ilanı, stand açmak gibi ekstra hizmetler sunun.

Sosyal olun

Etki çevrenizi arttırmak için STK, spor kulübü, sanatsal faaliyetler gibi etkinliklere katılın. En az bir tane iş dışında ruhunuzu dinlendirecek, stresinizi unutturacak hobiniz olsun.

İnatçı olun

İnatçı ve ısrarcı olun. Erken kalkın ve planlarınız, hedefleriniz ve hayalleriniz için çok çalışın.

Rahatsız olun

En büyük problemimiz rahatlık. Bu işte kendinizin patronusunuz. Lütfen kendinize patronluk yapın. Günlük hedeflerinizi yapmadığınızda sancılanın. Kendinizin en iyi versiyonunu ortaya koyun. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 13:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa EROĞLU Sezeroğlu Gayrumenkul
Mustafa EROĞLU Sezeroğlu Gayrumenkul - 6 gün Önce

Çok güzel bir yazı olmuş, Devamını bekleriz

Erdal Tan
Erdal Tan - 6 gün Önce

Mehmet bey her zamanki gibi kaleminizi konusturmuşunuz .Tebrikler....Sektöre güzel bir hizmet...

SIRADAKİ HABER