banner53

Gayrimenkul 2021’de Kazançlı Yatırım Aracı Olur mu?

2021'de yatırım yapılacak bölgeleri, kira çarpanı ve amorti süresini ve döviz kurları karşısında gayrimenkul yatırımlarını masaya yatıran Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, şehir merkezlerine dikkat çekti.

Gayrimenkul 2021’de Kazançlı Yatırım Aracı Olur mu?

10 yılı aşkın süredir emlak sektöründe hizmet veren Göller, yatırım yapılacak yerler ile ilgili olarak, “Eğer İstanbul’da bir gayrimenkul yatırımı yapacaksanız, şehir merkezinden çok uzaklaşmayın derim.

Eğer bütçeniz şehir merkezinde bir gayrimenkul almaya yetmiyorsa, çok uygun fiyatlarla karşılaştıysanız veya yatırım alanına güveniyorsanız yatırım düşüncenizi bu alanlara çevirebilirsiniz.

Burada en önemli nokta; ne zaman o yatırımdan çıkmanız gerektiğini bilmeniz olacaktır. Kafanızda bir fiyat belirlemeli ve o fiyatı gördüğünüzde yatırımdan çıkmalısınız” dedi.

Hizmet bölgesi İstanbul, Kadıköy - Bağdat Caddesi ve çevresi olan Sercan Göller, bölge ile ilgili olarak şunları söyledi: 

“10 yıl öncesinde 400 bin lira değerinde olan bir gayrimenkulün bu gün 2 milyon 500 bin lira civarında. Mülk kentsel dönüşümle yenilenmişse, neredeyse iki katı fiyatı buluyor.

Şu an bu bölgede çok az satılık daire bulunuyor. Kiralık daire ise yok derecesinde. Kiracısı çıkan daire, bir günde neredeyse iki katı fiyatına kiralanıyor.

Son 10 yılda, Pendik/Kurtköy bölgesinde 100 bin liraya satılan 1+1’ler ise bu gün 250 bin lira civarında. Bu fiyatlar maalesef 2020 yılının Haziran döneminde konut kredisi faiz oranları düşünce yakalandı.”

Göller, Merkez bölgelerde bir gayrimenkul neredeyse 6-7 kat değerlendiğini, şehrin biraz dışında bulunan gayrimenkullerin ise yaklaşık 3 kat değer bulduğunu ileterek, bir diğer önemli konunun da yapılan yatırımların pasif gelir değerlendirmesi, gayrimenkulden elde edilen kira geliri, olduğunu ve yatırım değerlendirmesi yapılırken bu konuyu atlamamak gerektiğini söyledi.

Döviz Karşısında Gayrimenkul Yatırımı

Altın gram fiyatının son 10 senede neredeyse altı kat artmasının biraz da dövizdeki dalgalanmalardan kaynaklandığını dile getiren Göller, bu dalgalanmanın nedeni olarak altının ons fiyatından dolara çevrilerek hesaplanmasından kaynaklandığını ve dolardaki artışın altın fiyatını da yükselttiğini belirtti.

Kira Çarpanı Nasıl Hesaplanır?

Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller, kira çarpanı ve amorti süresiyle ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

Göller, “Alacağınız dairenin kira çarpanını hesaplamak isterseniz, satın alacağınız fiyatı, vereceğiniz kira fiyatına bölerek aylık kira çarpanını bulmuş olursunuz.

Yıllık kira çarpanını öğrenmek isterseniz, çıkan sonucu 12’ye bölerek bulabilirsiniz.

Örnek olarak; Kadıköy - Bağdat Caddesi ve çevresinde aldığınız yeni yapılmış 2 milyon lira değerindeki 3+1, 125 metrekare bir daireyi, bu gün 8 bin lira gibi bir rakama kiraya verebilirsiniz.

Buna göre;

2.000.000 lira : 8.000 lira = 250 ay - kaç ayda amorti edeceği,

250 ay : 12 ay = 20 yıl - kaç yılda amorti edeceğini gösteriyor.” dedi.

Kira amorti süresinin yaklaşık 20 yıl olduğunu dile getiren Göller; 2020 yılında İstanbul’da konut satış fiyatlarının da yüzde 18 artış gösterdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER