banner53

Ev Göstermede Yeni Dönem Başladı! Taşınmaz Gösterme Belgesi Nedir?

Emlakçılara yetki belgesi şartı 1 Eylül'de başladı. Yönetmelik, ev gösterme gibi hizmetlere de standartlar koydu. Artık ev bakan herkes 'taşınmaz gösterme belgesi' imzalayacak. Bu işlem bazı firmalar tarafından uygulansa da yaygın değildi, şimdi zorunlu hale geldi.

Ev Göstermede Yeni Dönem Başladı! Taşınmaz Gösterme Belgesi Nedir?

Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken koşulları belirleyen ve yetki belgesi şartını getiren "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik' 5 Haziran 2018'de yayımlanmıştı.

Emlak işletmelerinin yetki belgesi alması için son tarih 31 Ağustos 2020 olarak açıklanmıştı. Artık yetki belgesi olmayanlar emlakçılık faaliyetinde bulunamayacak.

Yönetmelik, bu mesleği icra eden kişilere standartlar getirirken, ev gösterme, ilan yayınlama gibi hizmetlere de belirli kurallar getirdi.

Örneğin, bir taşınmaz için birden fazla ilan verilemiyor, mal sahibi ile emlakçı arasında yetkilendirme sözleşmesi imzalanıyor.

Bu düzenlemeler arasında konut arayan kişileri ilgilendiren konu ise taşınmaz gösterme belgesi oldu.

TAŞINMAZ GÖSTERME BELGESİ

Taşınmaz gösterme belgesinde işletmenin yetki belgesi numarası, iletişim bilgileri, temsile yetkili kişinin adı soyadı ve imzası; alıcı veya kiracının adı soyadı, T.C. kimlik numarası, iletişim bilgileri ve imzası, taşınmazın tapu kaydı bilgileri, cinsi, adresi ve özellikleri,
taşınmazın hangi amaçla gösterildiği ve gösterilme tarihi, hizmet bedeli oranı, tarafların diğer mali ve hukuki sorumlulukları bulunur. 

EMLAKÇI ARADAN ÇIKARILSA BİLE KOMİSYON ÖDENİR

Taşınmazı gösterme hizmeti karşılığında emlakçılar herhangi bir bedel talep edemiyor.

Fakat bazı durumlarda ev bakan kişi emlakçıyı aradan çıkarıp, mal sahibine ulaşıp alım ya da kiralama gerçekleştirilebiliyor.

Yönetmelikte ise, 'Taşınmazın yetkilendirme sözleşmesinin süresi içinde, belge düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda işletme hizmet bedeline hak kazanır' ifadesi yer alıyor.

İşletmelerin, yıllık yüzde 10 faiz isteme hakkı da bulunuyor.

Taşınmaz gösterme belgesi, 3 nüsha şeklinde düzenleniyor. Biri emlak danışmanına, biri mal sahibine, diğeri ev arayan kişiye veriliyor. 

Yönetmeliğin yayımlandığı tarih olan 2018'den bu yana bazı kurumsal firmalar taşınmaz gösterme belgesini imzalatıyordu.

1 Eylül'den itibaren artık tüm emlakçıların ister kiralık olsun ister satılık olsun ev bakan her vatandaşa bu belgeyi imzalatması gerekiyor. Her bir taşınmaz ve gösterim için ayrı ayrı belge düzenlenmeli. 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 04:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER