banner53

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe göre, gayrimenkul danışmanlarının 31 Ağustos 2020 tarihine kadar "Mesleki Yeterlilik Belgesi" alma zorunluluğu var. Peki emlakçılık belgesi nereden nasıl alınır? İşte detaylar...

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’ ile gayrimenkul sektörünü ilgilendiren önemli yenilikler getirildi. Mesleki yeterlilik belgelerini almayan emlak danışmanları, inşaat işçileri ve birçok meslek grubu 31 Ağustos 2020 itibariyle bu sektörde faaliyet gösteremeyecek. Bu tarihten sonra yetki belgesi olmayanlara 25 bin lira ceza kesilecek.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen “Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları”nca yapılan ölçme ve değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan kişilere verilen belgedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi için Kariyer Belgelendirme bağlantısından 0555 178 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

Kimler İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerekmektedir?

Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe göre istisnalar dışında taşınmaz ticaretine konu hizmetleri yürütenlerden;

-- Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. 

-- İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekir.

-- 05 Haziran tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkârlarda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır.

Ayrıca bir diğer istisna ise, eğer daha önce kişiler ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmuşlar ise de mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.

Emlak Danışmanı (Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı ( Seviye 5) Sınavı Nedir?

Sınav ve Belgelendirme sürecinde, ilgili emlak danışmanı ve sorumlu emlak danışmanı ulusal yeterliliklerinde belirtilen hususlara göre teorik ve performansa dayalı sınavlar yapılır.

Teorik Sınav

Teorik sınavlar, çoktan seçmeli sınavlar olarak gerçekleştirilir. Teorik sınavda adaylara her birim için en az yirmi (20) soruluk 4 seçenekli ve her biri eşit puan değerinde yazılı sınav uygulanmaktadır. Sınavda adaylara her soru için 1,5 dakika zaman verilir. Sınavda soruların en az yüzde 70’ini doğru yanıt veren aday başarılı sayılır.

 Performans Sınavı

Performans sınavlarında, A2 ve A3 birimlerine yönelik adayların; planlama, organizasyon, takip, ikna ve iletişim becerileri, iş kapsamına uygun inisiyatif alma, veri-alan-süreç hakimiyeti gözlemlenir. Adayın performans sınavından başarı sağlaması için, her birimin kritik adımlarında başarılı olması ve sınavın genelinde de asgari yüzde 70 doğru yanıt vermesi gerekmektedir.

Başarılı olan adaylara sınava girdiği kapsamda Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir.

Alınan Belgeler 5 Yıl Geçerli

Emlakçılık yetki belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacak. Yetki belgesi geçerilik süresinin 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almayan emlakçılara ve emlak işletlemelerine 4.000 lira ceza verilecek.

Ne Zaman Sınava Katılabilirim? 

Başvurunuzun onaylanmasının ardından ilan edilecek sınav tarihinde Emlak Danışmanı (Seviye 4) veya Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) yeterlilik birimi için sınava katılabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başladı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında durdurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Belgesi teori ve performans sınavları, alınan ek tedbirler ile 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile yeniden başladı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2020, 14:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET YENİPINAR
AHMET YENİPINAR - 8 ay Önce

MUSTAFA BEY İYİ AKŞAMLAR EMLAK TAŞINMAZ TİCARİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALABİLİRİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKUR EDERİM

Ahmet metin
Ahmet metin - 5 ay Önce

15 yıl önce sertifika aldım 2 yıl faliyet gösderdim şimdi emlak işi yapmak istiyorum ne yapmam lazım tşk ler

Sait ergin
Sait ergin - 7 ay Önce

Emlak satisi icin yeterlilik belgesi almak istiyorum

Abdüsselam bulut
Abdüsselam bulut - 5 ay Önce

Benim satış danismani kurs bitirme belgesi var başka alinacakmi

TAMER
TAMER @Abdüsselam bulut - 3 ay Önce

SENİN NİYE YOK ?

Adem çakıroğlu
Adem çakıroğlu - 3 ay Önce

Belge nerden ve nasıl alınıyor

Mustafa bektaş
Mustafa bektaş - 5 ay Önce

Seviye.5.emlak yetki belgesi almak istiyorum

İsmail Demirkıran
İsmail Demirkıran - 5 ay Önce

Emlak cılık belgesi almak istiyorum

ismail girgin
ismail girgin - 5 ay Önce

Seviye.5.emlak yetki belgesi almak istiyorum


SIRADAKİ HABER