banner53

Emlakçıların Anayasasında Değişiklik: Belgesi Olmayan İlan Veremeyecek

Ticaret Bakanlığının emlak danışmanlarıyla düzenlediği çalıştayda Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına karar verildi. Bu değişikliğe göre artık sitelerde konut satışını sadece Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olan kişiler yapabilecek. Ayrıca ünlü internet sitelerinde sadece belgesi olanlar ilan verebilecek.

Emlakçıların Anayasasında Değişiklik: Belgesi Olmayan İlan Veremeyecek

TAŞINMAZ TİCARETİ YÖNETMELİĞİ'NDE DEĞİŞİKLİK

Sözcü'de yer alan habere göre, Ticaret Bakanlığı 1 yıl önce Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'ni yayınlamıştı. Gayrimenkul satışı için Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alınmasını şart koşan yönetmelikte bazı eksiklikler tespit eden emlakçı odaları bakanlığa başvurarak yönetmelikle ilgili çalışma yapılmasını istedi. bunun üzerine geçtiğimiz hafta bakanlık tarafından çalıştay düzenlendi. Çalıştayın ilki 5 Temmuz Cuma günü Ankara'da, ikincisi ise 8 Temmuz Pazartesi günü İstanbul'da gerçekleştirildi. 20 ilin esnaf odası yetkililerinin katıldığı çalıştaya İstanbul'daki toplantıya;ünlü emlak piyasasının nabzını tutan sitelerin temsilcileri de eşlik etti.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN KİŞİLERE 25 BİN LİRA CEZA

Çalıştayda haksız rekabet ve işlerindeki prestij kaybının önüne geçmek için Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'nde kimi değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Yönetmelikle ilgili alınan değişiklik kararlarına göre; mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan ve lise mezunu olmayan kişiler emlakçı olamayacak. Mevcut emlakçılar, 5 Aralık 2019'a kadar bakanlıktan yetki belgelerini almazsa iş yerleri kapatılacak. Söz konusu belge olmadan emlakçılık yapanlar 25 bin TL para cezasına çarptırılacak. Yeni düzenlemeler bununla da sınırlı değil. İnternet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara da sınırlama getiriliyor.

BELGESİ OLMAYAN İNTERNET İLANI VEREMEYECEK

Yeni düzenlemeyle birlikte ünlü internet sitelerine, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayanlar ilan veremeyecek. Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Uzun süredir üzerinde titizlikle durduğumuz çalışmayı tamamladık. Haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve emlak işini yetki belgesi olan emlakçıların yapması için önemli bir çalışma hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir genelge yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak” dedi. Öte yandan Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya sitelerinde de kişisel kullanımlar ve ilanlar için sınırlama getirilmesi için Ticaret Bakanlığı'yla görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER