banner53

Emlakçılardan Ortak Karar: Faiz Fırsatçılarının Evlerini Satmıyoruz!

Konut kredisi faizlerinin tarihi düşüşünü fırsata çevirip evinin fiyatını aşırı şekilde artıranlara bir kötü haber de emlakçılardan geldi. Bursa'nın İnegöl ilçesinde emlakçılar, kamu bankalarının "konut kredisi" destek paketini fırsat bilip aşırı zam yapanların konutlarını satmama kararı aldı. Kararın diğer illerdeki emlakçılar tarafından da desteklenmesi bekleniyor.

Emlakçılardan Ortak Karar: Faiz Fırsatçılarının Evlerini Satmıyoruz!

KREDİDE TARİHİ FIRSAT

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecinde ikinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacağının duyurulması emlak piyasasını hareketlendirdi.

EMLAKÇILARDAN FIRSATÇILARA GEÇİT YOK

Nüfusu 300 bine yaklaşan ilçede bu konuda mağduriyet yaşanmasının önüne geçmek isteyen İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği, konutlarının değerini fazla göstererek satmaya çalışanların piyasayı olumsuz etkilemesini önlemek amacıyla tedbir aldı.

Derneğin yönetim kurulu toplantısında imzalanarak 86 üyeye ulaştırılan metinde;

"Derneğimiz olarak hem alıcı hem de satıcı müşterilerimizin zarara uğratılmaması ve her zaman adaletten yana olduğumuzu düşünerek değerinden fahiş fiyat artışı gösterilen mülklerde öncelikle müşterilerimizi uyarıp ardından hala artış yapılmasını isteyen müşterilerin mülklerinin satılmaması kararı alınmıştır." denildi.

FAHİŞ FİYAT ARTIRANIN EVİNİ SATMIYORUZ

Dernek Başkanı Melih Uçaravcı, devlet tarafından salgın süreciyle ilgili destek paketlerinin hayata geçirilmesinin ardından emlakçılar olarak müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi.

Bu süreçte arada oluşan farkı kendi menfaatlerine kazanca çevirmeye çalışanlar olduğunu vurgulayan Uçaravcı, "Biz de derneğimizin yönetim kurulu ile oturduk ve bazı kararlar aldık.

Bu tip fırsatçılara fırsat verilmemesi gerektiğini düşündük. Fahiş fiyat artışı gösteren mülk sahiplerinin mülklerini satmıyoruz." dedi.

"HERKESİN BİRLİK OLMASI GEREKTİĞİNİ SALGIN SÜRECİ ÖĞRETTİ"

Uçaravcı, 4-5 aydır ciddi anlamda ekonomik durgunluk içinde olduklarını, normalleşme sürecinin başlamasıyla meslektaşlarının çalışıp nakit akışını sağlaması gerektiğini aktararak, şöyle konuştu:

"İnegöl'deki emlakçılar olarak sağ olsunlar biz bu konuda müteahhitlerimizden de destek aldık. Onlar da hiçbir şekilde fiyat artışı yapmadılar.

Yani tek yürek olup bu konuya bir çözüm bulduk fakat ikinci el konut satışında, özellikle yatırım amacıyla ev almış bazı mülk sahipleri, bankalarla aradaki farkların kendilerine verilmesini istiyor ama onlara müsaade etmiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2020, 05:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe aksu
Ayşe aksu - 8 ay Önce

Sizi teprik ediyorum. İnşAllah Türkiyenin geneline yayılır bu aldıgınız karar. Canı gönülden destekliyorum. Bu fırsatcıların yüzünden ev alamaz olduk devamli fiatları yükseltiyorlar.

SIRADAKİ HABER