Emlakçılarda Kısıtlamadan Muaf Tutulmalı!

Sebo Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek emlakçılarında kısıtlamadan muaf tutulmasını istedi.

Emlakçılarda Kısıtlamadan Muaf Tutulmalı!

Konuşmasında gayrimenkul sektörünün zor durumda olduğunu belirten Gülçiçek şunları söyledi:

Geriye doğru baktığımızda ne çıkan teşviklerden ne yapılan yardımlarından yararlanamayan ama vergisini SSK primini, kirasını ödeyen hazırlanan genelgelerde adından bahsedilmeyen adeta yok sayılan sektör.

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri enson yayınlanan genelgede bütün sektörlerin ne olacagı belliyken, kendisinden bahsedilmeyen gayrimenkul çalışanları her zamanki gibi yok sayıldı.

Genişletilen kısıtlamaların ardından mağdur olan esnaf için açıklanan yeni destek paketinde yer almak istiyoruz. Paketin gözden geçirilmesini ve emlakçıların da yardımlardan faydalanan sektörler arasında yer almasını bekliyoruz.

Daha acısı bu kısıtlama sürecinde tapular faliyette alım satım işleri yürüyecek alıcı ve satıcı kendilerine gelen mesajı göstererek tapuya gide bilecek fakat satışı yapan gayrimenkul danışmanı tapuya gidemiyor.

Bir sektör temsilcisi olarak bundan daha acı ne olabilir bu durum karşısında suspus olan sektörü yönetenleri de hayretler içinde izlemeyi sürdürüyoruz hiç bir girişim de bulunmamaları ancak hikayeden konular olduğunda medyada boy göstermeleri işin başka bir acı tarafı.

Bu olan bitenleri görüpte birşey söylememek sektöre 20yılını vermiş bir gayrimenkul temsilcisi olarak sektöre ve kendime haksızlık etmiş olurdum.

Hayallerimiz ve Umutlarımız Büyüktü

Ticaret bakanlığımız bir süre önce yetki belgesiyle yetkilendirmişti bizi bizde çok sevinmiş kendimizi birşey zannederek ofislerimizin duvarlarına göhsümüz kapara kabara bu yetki belgelerini asmıştık biz de artık bundan sonra kendimizi yetkili görmeye başlamıştık.

Aslında iş öyle olmadı benim ofisimde 3 yıla yakındır asılı duruyor henüz kagıttan başka hiçbir şey ifade etmediği şu an itibarıyla ortada bir sürü umutlar hayaller dağıtıldı gürültüler koptu.

Öyle haklar getirdi böyle oldu henüz olan hiçbir şey yok daha tapu dairesinde kanunen yetkli olmamıza rahmen gayrimenkulün üzerinde haciz icra varmı öğrenemiyoruz

Bu durumla karşılaşınca diyoruzki biz aslında kağıt üzerinde yetkili uygulamada yetkisiz kişileriz. Buda insanın zoruna gidiyor.

Tabi bunun birçok nedeni var çıkan yönetmenliğin kevgire dönüp neredeyse değişmeyen maddesinin kalmaması bir diğer neden bir çok defa süre uzatımına gidilmesi önüne gelene belge dahıtılması sektörde faliyet gösterenlerin sayısını yönetmenlik uygulamaya geçecek denerek anlamsız bir şekilde sektörle alakası olmayan kişilere belgeler verilerek şişirilmesi, siz verilen süre içinde yetki belgesini almayan insanlara yeni süre uzatımları verirseniz genel kanı bu işten birşey çıkmaz.

Bu yine uzar gider zaten bunun uygulanmasıda çok zor gibi düşüncelere yol açarsınız çıkan yönetmenliğin de daha uygulanmaya konulmadan güvenilirliğini ortadan kaldırırsınız, önce sektörü ileriye getirecek düzenlemeler yapıp oradan geri adım attığınız andan itibaran çıkan yönetmenliğe de sektörde faliyet gösteren insanların güveni de beklentiside kalmaz.

Hazırlanan bu yönetmenlik öyle görünüyorki daha çok değişikliklere uğrayacak uğradıkçada sektörün güvenirliği ve itibarı azalmaya devam edecek buna bir an önce dur diyip uygulamaya geçmek gerekiyor.

Emlak Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2021, 11:12
YORUM EKLE