Emlakçılar için Sağlanan Muafiyet Yarın Sona Eriyor

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlakçı yetki belgesi için sağlanan muafiyetlerde son gün 31 Temmuz.

Emlakçılar için Sağlanan Muafiyet Yarın Sona Eriyor

Emlak işletmelerinin yetki belgesi alabilmesine ilişkin sağlanan muafiyetler 31 Temmuz 2021 tarihinden sonra geçerli sayılmayacak.

Muafiyet çerçevesinde yapılan yetki belgesi başvurularında deneyim şartının aranmıyor.

16 Nisan 2021'de gerçekleştirilen son düzenlemeyle yetki belgesi almak için istenen lise mezunu şartı da askıya alındı. Bu durumda ilkokul mezunu kişilerin de emlakçılık yetki belgesi alması sağlandı. 

Yetki belgesine sahip olmadan, kayıt dışı faaliyette bulunan emlakçılara cezai işlem uygulanacak.

Ceza oranlarının ise 3 bin liaradan 10 bin liraya kadar yükseliyor. İlgili bakanlık, bu cezaların 10 katına kadar uygulanmasında yetkili olacak. 

Emlakçılık Yetki Belgesi ile Neler Değişti?

Düzenleme ile ülke genelinde kayıt dışı şekilde emlakçılık faaliyeti gösteren kişinin alım satım işleri engellenmesi amaçlanıyor.

Yetki belgesi olmayan emlakçılar ilan sitelerine üye olamayacak. 

Yetki belgesi olmayan emlakçılar ilan veremeyecek.

Emlak ofislerine metrekare şartı getirildi.

Aynı ilan birden fazla kişi tarafından girilemeyecek. Yönetmelikle mal sahibi ile kim yetki belgesi sözleşmesi imzaladıysa yalnızca o ilan yayınlanacak. 

Sahte ve karşılığı olmayan kiralık ve satılık gayrimenkul ilanlarına da müdahale edilecek. İlanlarda üçüncü kişileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer almayacak. 

Yönetmelik kapsamında şikayet hattı da faaliyete alınacak ve şikâyetler etkin bir şekilde yönetilerek sonuçlandırılacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2021, 09:01
YORUM EKLE