Emlakçı Olmak için Lise Mezunu Olma Şartının Kaldırılmasına Büyük Tepki!

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile emlak işletmesi açmak için gereken lise şartı ilköğretim seviyesine çekildi. Yapılan değişikliğe ilişkin açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, kararı fiyasko olarak nitelendirildi.

Emlakçı Olmak için Lise Mezunu Olma Şartının Kaldırılmasına Büyük Tepki!

Kararı masaya yatıran Hakan Akdoğan, “Bu karar tam anlamıyla fiyasko. Lise mezuniyet şartı, ilköğretime düşürüldü! 5 Haziran 2018 ile 14 Ekim 2020 tarihi arasında meslek odalarına kayıt olan meslektaşlarımıza eğitim şartı için muafiyet getirilsin diye yapılan girişimler ve görüşmelerin sonucu olarak bu revize gerçekleşti. En hafif tabirle kaş yapayım derken göz çıkardılar” şeklinde konuştu.

Amaçla Tezat

Yönetmenliğin çıkış amacından uzaklaşıldığına da değinen Hakan Akdoğan, “Yönetmeliğin çıkış amacı mesleğimizin nitelikli insanlardan tarafından yapılmasını teşvik ederek tüketicinin aldığı hizmet kalitesini artırmaya yönelikti fakat alınan bu karar yönetmeliğin çıkış amacı ile de tezat oldu.

Yönetmelik çıktığında yıllardır emlakçılık yapan meslektaşlarımıza eğitim mezuniyeti konusunda zaten müktesep hak verilmişti. Yine yönetmelik revizesi öncesi mezuniyet şartından mağdur olan meslektaşlarımız vardı ise sadece onlara geçici bir muafiyet verilebilirdi” şeklinde konuştu.

Yanlışı Düzelteceğiz

Yapılan bu  değişikliğin gayrimenkul sektörünü geriye götüreceğini dile getiren Akdoğan, “Biraz daha gayret ederlerse ilköğretim mezuniyet şartını da, okuma yazma derecesine düşürecekler. Emeği geçenleri vicdanları ile başbaşa, bu yaşananları ise meslektaşlarımın takdirine bırakıyorum” dedi.

Gayrimenkul sektöründe kaliteye yükseltmek amacıyla çalışmalarına devam edeceklerini belirten Başkan Akdoğan sözlerini şu şekilde tamamladı: 

İnanıyorum ki, bu yanlışı düzeltmek de TÜGEM'e nasip olacak. Ve bugün bizi meslek adına karanlık bir sabaha uyandıranlar unutmasınlar ki, TÜGEM'in ışığı onları da aydınlatacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 13:20
YORUM EKLE