banner53

Emlakçı Ne Kadar Komisyon Alır?

Evi sahibinden değil, bir aracı vasıtasıyla evi kiralayacak veya satın alacaksanız bu durumda emlakçı komisyonunu da işin içine katıp bütçenizi bu doğrultuda planlamanız gerekebilir. Peki; emlakçı komisyonu nedir, emlakçı yüzde kaç komisyon alır?

Emlakçı Ne Kadar Komisyon Alır?

Belki yeni bir ev kiralamak, belki de ne zamandır planladığınız ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek üzeresiniz.

Bu süreçte kiraya çıkacaksanız depozito, en az bir aylık kira bedeli, nakliye gibi giderleriniz olacak. Eğer ev satın alacaksanız tapu, evi yenilemeyi planlıyorsanız da tadilat masrafları ile karşılaşabilirsiniz.

Evi sahibinden değil, bir aracı vasıtasıyla evi kiralayacak veya satın alacaksanız bu durumda emlakçı komisyonunu da işin içine katıp bütçenizi bu doğrultuda planlamanız gerekebilir.

Peki; emlakçı komisyonu nedir, emlakçı yüzde kaç komisyon alır?

Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

Emlakçının kiralama ya da alım-satım işlerinde aldığı net bir miktar yoktur. Emlakçı, kira ya da satış bedeli üzerinden belirli bir oranda komisyon alır.

“Emlakçı komisyonu yüzde kaç?” sorusunun yanıtı da kiralama ve satış işlemlerine göre farklılık gösterir. Bu oranlar ise Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik doğrultusunda belirlenmiştir:

Emlakçı, satış sonrasında hem satıcıdan hem de alıcıdan ayrı ayrı en fazla satış bedelinin yüzde 2 + KDV’sini (yüzde 18) alabilir. 

Kiralama işlemlerinde “Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır?” sorusunun cevabı ise en fazla bir aylık kira bedeli + KDV (yüzde 18) olabilir.

Emlakçı Komisyonunu Kim Öder?

Bütçenizi bu doğrultuda oluşturacağınız için kiralama ya da alım-satım işlemlerinde hizmet aldığınız emlakçının hakkı olan komisyonu kimin alacağını merak ediyor olabilirsiniz.

Hemen söyleyelim: “Yeni alıcı ya da ev sahibi komisyon verir mi?” sorusunun yanıtı hem “evet” hem “hayır”. Çünkü bu sorunun cevabı, işlemin kiralama ya da alım-satım olmasına göre değişiklik gösterebiliyor.

Yukarı da da bahsettiğimiz gibi gayrimenkul alım-satım komisyonu hem alıcı hem satıcı tarafından ayrı ayrı ödenir.

Eğer alıcı ve satıcı arasında bir anlaşmaya varıldıysa emlakçıya ödenecek toplam bedeli sadece alıcı da ödeyebilir.

Kiralama işlemlerinde ise -aksi bir anlaşma yoksa- emlakçı hizmet bedeli yeni kiracı tarafından ödenir.

Emlakçıya Komisyon Verilmezse Ne Olur?

Emlakçının göstermiş olduğu evi daha sonradan emlakçıyı aradan çıkarıp kiraladınız ya da satın aldınız. Böyle bir durumda emlakçıya komisyon ödemek durumunda kalır mısınız?

Eğer kiraladığınız ya da sattığınız/satın aldığınız evin komisyon bedelini ödemezseniz neyle karşılaşırsınız?

Öncelikle emlakçı aracılığıyla kiraladığınız ve sattığınız ya da satın aldığınız gayrimenkul için emlakçı komisyonunu ödemeniz gerektiğinin altını çizelim.

Alım-satıma aracılık sözleşmesinde yer alan emlakçı faktörü yok sayıldığında hukuki işlem başlatılabilir.

Eğer emlakçıyı aradan çıkarıp evin kiralanması ya da satışı gerçekleştirilmeye çalışılırsa bu durumda -bir sözleşme yapıldıysa- sözleşme doğrultusunda komisyonun ödenmesi gerekir.

Fakat şunu net bir biçimde söyleyebiliriz ki satın almadığınız ya da kiralamadığınız, yani sadece emlakçı aracılığıyla gördüğünüz bir gayrimenkul için bedel ödemeniz gerekmez.

Fakat ilçe dışında bir gayrimenkule bakıyorsanız bu durumda emlakçı, yol masraflarını talep edebilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER