banner53

Emlakçı Desteği Olmadan 'Sahibinden' Ev Satanların Karşılaştığı Sorunlar!

Eskiden ev satışı mahalle emlakçısı aracılığıyla olurdu, günümüzde internet siteleri ön plana çıktı. Evini kendi satmaya çalışanlar satışa sunduğu gayrimenkul için pek çok alıcının telefon açacağını ve hızlı bir şekilde satacağını düşünüyor olabilir. Ancak durum bundan çok farklı. İşte emlakçı desteği olmadan sahibinden satışın zorlukları...

Emlakçı Desteği Olmadan 'Sahibinden' Ev Satanların Karşılaştığı Sorunlar!

Sahibinden satış yapmaya çalışanların en önemli gerekçesi emlakçıya verecekleri komisyon. Alıcıdan ve satıcıdan alınan komisyonun fiyatı yükselttiğini ya da ceplerine girecek olan parayı azalttığını düşünüyor olabilir. Bu nedenle pek çok mal sahibi emlakçılar aradığında “alıcın varsa getir, ama ben sana komisyon vermem” diyebiliyor. Mal sahibi emlakçıya verilecek olan komisyonları kendi fiyatına ekleyerek daha yüksek getiri elde edeceğini düşünebilir. Ya da aracısız satış ile daha çok alıcı çekeceğini...

Sahibinden satışı tercih edenlerin gerekçelerini şöyle sıralayabiliriz:

-- Hemen, kolayca satılacağı düşüncesi,

-- Komisyon vermek isteksizliği,

-- Aracısız daha yüksek fiyat ile satacağı düşüncesi,

-- Bağlanmak korkusu,

-- Emlakçılara güvensizlik,

-- Geçmişte bir emlakçı ile yaşanmış kötü tecrübe,

-- Her şeyin en iyisini kendisinin yapabileceğini düşüncesi,

-- Emlakçının vereceği hizmet ve fayda konusunda bilgisizlik,

-- Gayrimenkulü daha iyi tanıtacağı düşüncesi,

-- Pazarlığı daha iyi yapacağını fikri,

-- Tok satıcı olduğu...

Peki sahibinden satılık olarak ilan veren mülk sahiplerini bu süreçte ne bekliyor? Ne tür sorunlar ile karşılaşıyorlar? Bu sorunların sonuçları ne oluyor?

ALBENİSİZ İLANLAR

Mal sahipleri hayatlarında ilk kez satılık gayrimenkul ilanı verdiklerinde genelde tecrübesizliklerinin kurbanı oluyorlar. Verdikleri ilana koydukları resimler, seçtikleri kapak resmi, ilanın metninde bahsedilmesi gereken konular hakkında pek çok hata yapıyorlar. Emlakçıların her gün yaptıkları işlerdeki tecrübeye sahip olmadıkları için bu hataların farkında olmuyorlar..

YETERSİZ TANITIM

İlan sitelerinden birine ilan verip bazen de bir branda asarak alıcı bulacağını düşünen mal sahipleri çoğunlukla hayal kırıklığı yaşıyor. Piyasadaki yoğun rekabet yüzünden kısıtlı tanıtım ile yeterli sayıda alıcı adayına ulaşamıyorlar. Bazen işleri güçleri nedeni ile alıcıların telefonlarını yanıtlayamıyor, bu yüzden zaten az olan alıcı adaylarını kaybediyorlar.

GÜVENLİK SORUNLARI

Mülk sahipleri, özellikle de konut sahipleri, sahibinden satılık ilanlarda güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalıyorlar. Ön eleme sürecinden geçirmeden hiç tanımadıkları kişilere evlerini açtıklarında, mal sahipleri kötü niyetli kişiler ile karşı karşıya gelebiliyorlar.

DOLANDIRILMA RİSKİ

Mülk sahibinin tapu işlemlerindeki bilgisizliğinden faydalanmaya çalışan dolandırıcılar özellikle sahibinden satış yapmaya çalışan mülk sahiplerini hedefliyor.

YANLIŞ FİYATLANDIRMA

Herkese kendi malı daha kıymetli ve daha güzel görünüyor. Mal sahipleri genelde mülklerini piyasa rayicinden yüksek fiyatlar ile satmaya çalışıyorlar. Objektif fiyatlandırma yapılmadığı için mülkü görmeye gelen alıcı sayısı ya az oluyor, ya da hiç gelen olmuyor. 

MÜLKÜM DİLE DÜŞMESİ

Yetersiz tanıtım ve yanlış fiyat sonucu mülk uzun süre satılamıyor. Uzun süre satılamayan mülk dile düşüyor. Sonrasında profesyonel pazarlama ve doğru fiyat ile satışa çıkartıldığında bile eskiden uzun süre satılamadığı gündeme geliyor ve mülke gelen alıcılar olumsuz etkileniyor.

PAZARLIK SÜRECİNDE YETERSİZ YÖNETİM

Alıcı da, satıcı da doğal olarak pazarlıktan kazançlı çıkmaya çalışıyor. Satıcı pazarlıkta zayıf konuma düşmemek için mülkü gören alıcıyı sonradan arayıp pazarlığa çağıramıyor. Alıcı da pazarlıkta güçlü durabilmek için ilk adımı atmak istemiyor.

Almaya ve satmaya istekli kişilerin olduğu ancak gerekli adımları atmaktan geri durdukları için ilerleyemeyen bir süreç ortaya çıkabiliyor.

ALICI VE SATICI EGO SORUNLARI

Alıcılar pazarlıkta avantaj elde etmek için mülkteki ufak sorunları çok daha önemliymiş gibi sorguluyor. Mal sahibi duygusal bağı olduğu mülkünü kötüleyen bu kişiye olumsuz bir göz ile bakmaya başlıyor. Bazı durumlarda sinirleri bozulan mal sahibi “Yakarım da O adama satmam” noktasına gelebiliyor.

YIPRANMA

Mülk sahipleri bu süreçte genelde yıpranıyor. Gereksiz yere pek çok insan ile muhatap oluyorlar. Alıcıdan çok emlakçıların aradıkları bir süreç yaşıyorlar. Zaman geçtikçe sinirleri yıpranıyor ve ilan verdiklerine pişman oluyorlar.

İçerik Milliyet Emlak'tan Alınmıştır...

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 03:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih gülmez
Salih gülmez - 4 gün Önce

Değerli meslektaşlarım,bu mesleğe inanan kişiler olarak işimizi doğru yapabilmek için kimsenin gözünün yaşına bakmadan, vasfı olmayan kişileri ,emlakçılat odasına bildiriniz
Değerli mal sahipleri ve müşterilerimiz ,yetki belgesi olmayan kişilerle ayakçılarla evinizi mülkünü satmak veya kiralamak için muhatap olmayınız, yetki belgesi olan kişilerle bu işi yapınız
Bir çok vatandaşımızın olmayan daireye kaporta gönderdiklerini şahit oluyoruz,ucuz etin yahnisi yenmez lütfen yasalara uyalım ,yetkili kişilerle iş yapın şenyuvamemlak salih gülmez 05327650740 bilgi ve yardım alabilirsiniz

Salih gülmez
Salih gülmez - 4 gün Önce

Yukarıda okuduğunuz gibi ,dolandırılmış riski olan durumla karşı karşıya kalmamak için ,yetkili sertifikalı emlakçılarla çalışın sonra pişman olmayın,şenyuvamemlak salih gülmez 05327650740 tan yardım veya bilgi alabilirsiniz

SIRADAKİ HABER