banner53

Emlak Ofislerinde Büyük Yoğunluk!

Kamu bankalarının konut kredisinde düşük faizli kampanya başlatmasıyla avantajlı krediden yararlanma isteyenler emlak ofislerine akın etti. Emlak Ofisi sahibi Zümrüt Keçici “Ev almak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Telefonlarımız gece-gündüz susmuyor” açıklamasında bulundu.

Emlak Ofislerinde Büyük Yoğunluk!

KREDİDE TARİHİ FIRSAT

Kamu bankalarının başlatmış olduğu tüm kredi çeşitlerine yoğun ilgi var. Uygun faiz koşulları ve 12 ay geri ödemesiz ev sahibi olmak isteyenler ise emlakçıların yolunu tuttu.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İstanbul, Ankara ve İzmir için 750 bin liraya kadar diğer iller için ise 500 bin liraya kadar konut kredisi veriyor. Bununla birlikte aynı şartlarda kamunun iki katılım bankası olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da müşterilerine finansman sağlıyor.

Sıfır konutlarda 12 ay geri ödemesiz 180 aya kadar vadeli konutların satışında faiz oranı yüzde 0.64 oldu. İkinci el konut satışlarında ise yine 12 ay geri ödemesiz ve 180 ay vade ile faiz oranı yüzde 0.74 oldu.

EMLAK OFİSLERİNDE YOĞUNLUK 

Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesinde emlak ofisi bulunan Zümrüt Keçici “Çok yoğun taleplerle karşı karşıyayız. Gün içinde 15’e yakın ev gösteriyorum. Gelenlerin yarısı yatırım için yarısı da oturmak için ev sahibi olmak istiyor.

Genel açıdan bakıldığında 1+1 konutlara büyük ilgi var. 1+1 konut almak isteyenler yatırım için alıyor. 1+1 konutlar Esenyurt, Beylikdüzü bölgesinde oluyor ve fiyatları yaklaşık 200 bin lira civarında. 2+1 - 3+1 evleri almak isteyenler genelde oturmak için tercih ediyor. Fiyatları da 450 bin lira civarında oluyor” dedi.

TALEP YÜKSEK

Ev almak isteyenlerin arayışlarını hızlandırdığına değinen emlak uzmanı Keçici “Ev almak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Telefonlarımız gece-gündüz durmadan çalıyor. Ev almak isteyen tüm vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

PEŞİNATI MİNİMUMDA TUTMAK İSTİYORLAR

12 ay geri ödeme olmaması, 180 aya kadar vadeli konut kredisi imkanının bulunmasından dolayı Keçici “Gelen müşterilerin büyük çoğunluğu peşinatı az tutmak istiyorlar.

Vadenin uzun, faizin düşük ve geri ödemesiz 12 aylık sürenin bulunması ev sahibi olmak isteyenleri mutlu ediyor. Uygun şartlarda kira öder gibi ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyorlar” dedi.

İŞLEM SÜRESİ 10-12 GÜN SÜRÜYOR

Kamu bankalarına on binlerce konut kredisi talebi geldiğini belirten Keçici eksperlerin taleplere yetişmekte zorlandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Eksperlerle konuştuğumuzda çok büyük talep olduğunu, boş zamanlarının neredeyse kalmadığını söylüyorlar. Eksperler, sistemlerine gece bile ev bakmak için taleplerin geldiğini söylüyor.

Eksperler koronavirüs nedeniyle evlere girmiyor, binalara dışarıdan bakıp raporlarını oluşturuyorlar. Yoğun talep nedeniyle eksperler raporlarını tamamlasa da krediye onay 10-12 günde çıkıyor” dedi.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 03:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER