Bu Dönemde Gayrimenkul Yatırımı Makul mü?

Global ve yerel piyasalarda sonbaharda yaşanan hareketlilik, yatırım enstrümanlarında “güvenli liman” olarak bilinen gayrimenkul, altın ve döviz üçlüsünü öne çıkarıyor.

Bu Dönemde Gayrimenkul Yatırımı Makul mü?

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın Yazısı...

Riskli varlıklarda yol alanlar için hızlı büyüyen alanlar öne çıkıyor.

Piyasalarda faiz kararı sonrası hareketli seyir sürüyor. Borsa Endeksi 1.384 seviyesinde bulunurken dolar kuru 8.88 lirayı gördü.

Şimdi, gözler ihracat yapan döviz pozisyonu yüksek şirketlerde. Peki, yabancı para pozisyonu yüksek şirketler kazandırıyor mu?

Borsadaki sanayi şirketlerini piyasa değerlerine göre sıralayarak döviz pozisyonunu da göz önünde bulundurarak getiriye göre değerlendirdik.

Piyasa değeri 8 milyar lira ile 60 milyar lira arasında olan 15 sanayi şirketine baktığımızda dokuz şirketin yabancı para pozisyonunun ekside olduğu görülüyor.

Bu 9 firmanın sekizi yabancı para pozisyonu ekside olmasına rağmen yatırımcıya dolar bazında kazandırdı.

Piyasa değeri yüksek şirketler içerisinde yabancı para pozisyonu ekside olup yılbaşından bu yana değer kaybeden tek hisse ise Tüpraş, o da Pandemi etkisini henüz üzerinden atabilmiş değil.

Borsa şirketlerinde yabancı para pozisyonunun artıda ya da ekside olması hisse performansları için birincil kriter değil.

Şirketlerin yabancı para pozisyonlarındaki açıkları ne derece yönetebildiği çok daha önemli.

Yatırıma Esnek Bakış

İçerisinde bulunduğumuz dönem yatırıma biraz da esnek bakışı zorunlu kılıyor.

Negatif faiz sürecinde mevduat ya da sabit getirili enstrümanlarda paralarını değerlendirenler, alternatif seçenekleri göz önünde bulundurmak durumunda kalacak.

Yüzde 18 faiz oransal olarak hayli yüksek görünse de enflasyonun yüzde 19,25 olduğu göz ardı edilmemeli. Elde edilen faiz enflasyon karşısında reel getiri sağlayamıyor.

Faizlerin kademeli olarak inmeye devam etme ihtimali ise yatırımcıların farklı seçenekleri göz önünde bulundurmasına yol açacaktır.

Bireysel yatırımcılar güvenli liman olarak gayrimenkul, altın ve dövizdeki tercih eğilimlerini değiştirmeyecek. Riskli varlıklarda yol alanlar ise konjonktür olarak hızlı büyüyen alanlara yönelecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER