Artan Konut Fiyatlarından Gayrimenkul Danışmanları da Şikayetçi!

Ekonomiyi canlandırmak için düşük faizli konut kredisi paketi açıklandı. Satış ofisleri ve emlak danışmanlık şirketleri belki de tarihinde hiç olmadığı kadar yoğunlaştı. Ancak kredi faizlerinin düşmesi fırsatçıları harekete geçirdi. Artan fiyatlar, sadece ev alma hayali olan vatandaşları değil gayrimenkul danışmanlarını da rahatsız etti. Uzmanlara göre bu durumun tek çözümü fahiş fiyat artışının denetlenmesi.

Artan Konut Fiyatlarından Gayrimenkul Danışmanları da Şikayetçi!

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut fiyatları arttı. Konut alan ve almak isteyen vatandaşlar ederinin üzerinde fiyatlarla karşılaştı. Emlak piyasasında yaşanan bu kaosun uzmanlara göre tek bir çözümü var. Fahiş fiyat artışının denetlenmesi.

“FAİZ DÜŞERSE TALEP ARTAR, TALEP ARTARSA FİYAT ARTAR”

Gayrimenkul danışmanı Gökhan Taş, TÜİK verilerine göre Haziran ayında 190 bin 12 adet konut satıldığını ve bunun Cumhuriyet tarihi boyunca satışların iki katı olduğunu belirterek, “104 bini krediyle satıldı.

Türkiye’de yıllık ortalama 1 milyon 300 bin konut satışı var. Son 5 yılın ortalaması bu düzeyde. Faizler, Türkiye’de yüzde 1’in altına düştüğü her noktada konut satışları arttı. Konut fiyatları da arttı.

Gayrimenkul Danışmanı Gökhan Taş: Faiz düşerse talep artar, talep artarsa bir ürünün fiyatı artar. Önceden diyelim ki 750 bin istenen ama 700 bine satılan, satıcının 700 bine vermeye razı olduğu yerlere 800-850 bin istenmeye başlandı.

750’ye Haziranın başı itibariyle verenler oldu. Şuan da 800’ye o fiyatlar oturmuş durumda. Bu da yaklaşık 1 buçuk ayda yüzde 10, yüzde 15 arasında bir artış var. Ekonomide çok ciddi hareket oldu.

Satmak isteyen de sattı, ona da yaradı. Özellikle ama özellikle ihtiyaçtan dolayı gayrimenkul almak isteyen, düşük fiyatla gayrimenkul alan biraz daha ortanın altı kesim için çok ciddi bir fırsat oldu.” diye konuştu.

“KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN SEBEBİ FIRSATÇILAR”

Gayrimenkul Danışmanı Cihat Tamer: Bir başka Gayrimenkul Danışmanı Cihat Tamer ise, konut fiyatlarının değerinden fazla arttığını ifade ederek, “Çünkü krediler düşünce bazı fırsatçılara gün doğdu. Değerinden fazla oldu şimdi. Satışlar artmış görünüyor.

Ama alanlar ileride ne görür bilemem. Konut fiyatlarındaki artışın sebebi fırsatçılar. Faiz indirimi fırsatçılara yaradı. Satıcılardan kaynaklanıyor bu da.

Faizler düştü, krediler arttı bu nedenle de tutturabildiğime satayım diyor. Krediler devam ettikçe artış sürer. Art niyetliler bitmiyor memlekette maalesef.” dedi.

Sözcü

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 00:45
YORUM EKLE