Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Çalışmaya başladığımız zaman bize sıklıkla dikte edilen konu birikim yapmamız ve birikimlerimizi akıllı yerlere yatırmamız oluyor. Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarından biride elbette gayrimenkul. Biz de bu haberimizde arsa yatırımından ve bu yatırımın nasıl karlı bir şekilde yapılacağından bahsettik.

Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Doğru zamanda ve doğru lokasyonda gayrimenkul yatırımı, orta veya uzun vadede size getiri sağlayabilir, bu yatırımların en çok tercih edileni de arsa yatırımıdır. Arsa yatırımlarından kısa zamanda kazanç elde edebilmek için gelişmeye açık bölgeleri ve bölgelerin imar durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Detaylı bilgi sahibi olunmadan yapılan bir yatırım ileride size iyi bir sermaye yerine, birikimlerinizin yok olmasına ve kötü bir deneyim geçirmenize sebebiyet verebilir.

Arsa Yatırımını Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

-- Arsa tapusunun hisseli mi olduğunu yoksa bir kişiye mi ait olduğunu tapu müdürlüğünden araştırmanız gerekir. Hisseli tapularla ilgili bir sorunun olup olmadığını incelemelisiniz. Resmi dairelere gidip arsa tapusunu incelemeli, tapu müdürlüğüne gidip gayrimenkulün aynı kişinin üzerinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

-- Arsanın imar izni varsa hangi yapı için olduğuna, konut, sosyal hizmet, ticari alan veya işyeri olup olmadığı sorgulanmalıdır.

-- Arsanın mutlaka zemin etüdü incelenmelidir. Zemini sağlam olan arsalar deprem riskine göre değerlendirildiğinde her zaman daha iyi fiyatta alıcı bulur.

-- Tapu müdürlüğünde mülkiyet hakkını sınırlayacak kısıtlama var mı bakılmalıdır. Beyan, haciz, şerh ve ipotek arsayı olumsuz etkileyebilir ve arsayı kullanılamaz bir hale getirebilir.

-- Satın alacağınız tapunun ne olarak görüldüğü de önemli bir konu. Eğer tapunuzda “arsa” yazıyorsa imarlı, “tarla” yazıyorsa ya imarsız ya da tapusu alınmamış demektir.

Emlakta Bugün

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 05:20
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc