banner53

Ahmet Erkurtoğlu: Konut Satışları Bu Yıl 1 Milyonun Üzerine Çıkar

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, TÜİK tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan Eylül ayı konut satış istatistiği verilerini değerlendirdi.

Ahmet Erkurtoğlu: Konut Satışları Bu Yıl 1 Milyonun Üzerine Çıkar

Mimar Ahmet Erkurtoğlu yaptığı değerlendirmede, Ağustos ayıyla birlikte yükselme trendine geçen konut sektöründeki eylül ayı satış rakamlarına baktığımız zaman 150 bin bandına konut satışlarının çıkıyor olması yıl sonunda 1 milyon bandına ulaşabileceğimiz ve hatta bunun bir tık da üzerine çıkılabileceğini gösteriyor.

Buradaki en önemli parametre, konutta faiz indiriminin etkilerinin anında hissedilmiş olması. İpotekli konut satışlarındaki yüzde 450’lik artık, konut alıcısının konut üreticilerinin kampanya modellerinden ziyade bankalara yöneldiğini ispatlıyor.

Ancak birinci el konuttan ziyade, ikinci el konutlar daha fazla el değiştiriyor. Bunda en büyük etken de 1 milyon lira bandındaki konut fiyatlarının hâlâ konut alıcısı için çok yüksek fiyat oluşturması ki bir öncesine göre inşaat maliyetlerindeki ortalama yüzde 60’lık artışı ve İstanbul’daki arsa stokundaki sorunu göz önüne alacak olursak, 2020’de daha az konut üretilecek ve bu konutlar da bugünkü fiyatlardan daha yüksek olacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER