Ahmet Büyükduman: Kredili Konut Satışı Aylık 30 Binlere Yükselir

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, “Faiz oranlarının yıl sonuna kadar bu seviyede seyretmesi durumunda ipotekli konut satışlarının aylık 25-30 bin seviyelerine yükseleceğini bu miktarın yaklaşık yüzde 60’ının birinci el konutlardan oluşacağını tahmin etmekteyim.” dedi.

Ahmet Büyükduman: Kredili Konut Satışı Aylık 30 Binlere Yükselir

FAİZLER İNDİ KONUT PİYASASI CANLANDI

500 bin liraya kadar konut kredisini faizi 15 yıl için yüzde 0.99 olarak belirleyen Ziraat Bankası, diğer vadeli ve tutarlarda da faizler aşağı çekti. Sonrasında Vakıfbank ve Halkbank da 15 yıla kadar vadeli konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'de önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş trendi olacağını göreceğiz. Kamu bankalarında bunu daha kısa sürede izleyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, aşağı yukarı bir buçuk yıldır bekleyen bir talep olduğunun altını çizerek “Son altı aydır yavaşlayan konut talebinde en büyük faktör kredi faizleri.” dedi.

Kredili satışların tüm satışlara oranının yüzde 40'lardan yüzde 10'a kadar düştüğünü belirten Elmas, en büyük sorunun kredili satışlar olduğunu ifade etti.

KONUT SATIŞLARINDA EN ÇOK KREDİLİ SATIŞLAR DÜŞMÜŞTÜ

Konut kredi faizleriyle ipotekli satışlar arasında güçlü bir korelasyon olduğunu belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, yaptığı değerlendirmede konut kredilerindeki faiz indiriminin birinci el konut satışları üzerinde daha etkili olacağının altını çizerek, “Bu nedenle bitmiş projelerdeki konut satışlarının artarak stokları azaltacağını söyleyebiliriz.” şeklinde görüş bildirdi.

AYLIK 30 BİN KONUT KREDİ İLE SATILIR

Büyükduman, “Faiz oranlarının yıl sonuna kadar bu seviyede seyretmesi durumunda ipotekli konut satışlarının aylık 25-30 bin seviyelerine yükseleceğini bu miktarın yaklaşık yüzde 60’ının birinci el konutlardan oluşacağını tahmin etmekteyim.” dedi.

500 BİN CİVARINDA KONUT ALIMI ERTELENMİŞTİ

3 kamu bankasının Salı günkü ortak basın açıklamasında konut kredisine rekor düzeyde talep geldiği ve faiz indiriminin geçerli olduğu ilk iki günde 13.000’den fazla müşterinin 2.1 milyar lira ile 2 günde kaydedilen en yüksek konut kredisi başvurusunu yaptığı belirtildi.

Elmas, “Toplam 13.000 talep çok önemli bir gösterge.Ağustos ayından itibaren ciddi bir ivmeye ulaşacaktır.” dedi.

Normal pazar şartlarında aylık yaklaşık 30 bin konuttan hesaplandığında aşağı yukarı 500.000’lik kredili konut alımının ertelendiğine dikkat çeken Elmas, “yüzde 0.99'luk faizin 10 yıl için makul bir rakam” olduğunu belirterek, “Talebi hızlandıracağını düşünüyorum.” dedi.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER