banner53

2021 Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Evi sahibinden değil, bir aracı vasıtasıyla evi kiralayacak veya satın alacaksanız bu durumda emlakçı komisyonunu da işin içine katıp bütçenizi bu doğrultuda planlamanız gerekebilir. Peki; emlakçı komisyonu nedir, emlakçı yüzde kaç komisyon alır?

2021 Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Gayrimenkul danışmanları, emlak alım satım ve kiralama gibi işlemlerin pazarlama faaliyetinde bulunarak aracılık yapıyor.

Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapan emlakçılar, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit edip, aracılık işlemlerine ilişkin diğer hizmetleri de gerçekleştiriyor.

Emlakçılık sektöründe kayıt dışılığı önleyecek düzenlemeler devreye girdi... 

Bundan sonra yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacak ve bu işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak. Tüketiciyi yanıltan bilgiler verilmesinin önüne geçilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, düzenleme ile 2018 yılında alım satıma aracılıkta hizmet bedeli üst sınırının yüzde 4, kiralamaya aracılıkta ise bir aylık kira bedeli olarak belirlendiğini, bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil edilmesine kesinlikle izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

EMLAKÇI NE KADAR KOMİSYON ALIR?

Emlakçı komisyon oranı, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında belirleniyor.

Yönetmelikte gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla "satış bedelinin yüzde 2 + KDV (yüzde 18)" belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınıyor.

Sadece yazılı bir anlaşma yapılması durumunda toplamda yüzde 4 olan emlakçı komisyonu sadece alıcı veya satıcı tarafından da ödenebiliyor. 

Gayrimenkulün kiralanması durumunda ise komisyon, en fazla "bir aylık kira bedeli+ KDV (yüzde 18)" olarak alınabilir.

Ayrıca kira komisyonu genel uygulama olarak kiracı tarafından ödense de yapılan sözleşmede komisyonu kiracının ödeyeceği yönünde açık bir hüküm yoksa, komisyon alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödeniyor.

TAŞINMAZ TİCARETİ YÖNETMELİĞİ

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'in 20. Maddesinde:

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz. Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.

EMLAKÇI KOMİSYONU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Emlakçının göstermiş olduğu evi daha sonradan emlakçıyı aradan çıkarıp kiraladınız ya da satın aldınız. Böyle bir durumda emlakçıya komisyon ödemek durumunda kalır mısınız?

Eğer kiraladığınız ya da sattığınız/satın aldığınız evin komisyon bedelini ödemezseniz neyle karşılaşırsınız?

Öncelikle emlakçı aracılığıyla kiraladığınız ve sattığınız ya da satın aldığınız gayrimenkul için emlakçı komisyonunu ödemeniz gerektiğinin altını çizelim.

Alım-satıma aracılık sözleşmesinde yer alan emlakçı faktörü yok sayıldığında hukuki işlem başlatılabilir.

Eğer emlakçıyı aradan çıkarıp evin kiralanması ya da satışı gerçekleştirilmeye çalışılırsa bu durumda -bir sözleşme yapıldıysa- sözleşme doğrultusunda komisyonun ödenmesi gerekir.

Fakat şunu net bir biçimde söyleyebiliriz ki satın almadığınız ya da kiralamadığınız, yani sadece emlakçı aracılığıyla gördüğünüz bir gayrimenkul için bedel ödemeniz gerekmez.

Fakat ilçe dışında bir gayrimenkule bakıyorsanız bu durumda emlakçı, yol masraflarını talep edebilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER