2020'de Emlak Sektörünü Bekleyen Yenilikler

2020 yılında konut sektörüne köklü değişiklikler geliyor. Örneğin yılbaşından itibaren değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konutlardan 'Değerli Konut Vergisi' alınacak.

2020'de Emlak Sektörünü Bekleyen Yenilikler

Emlak sektörü bu gibi değişikliklere hazırlanırken, 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda dar gelirlinin konuta ulaşımdan, kentsel dönüşüme, şehirleşmeden enerji verimliliğine, yatay mimariden kapsayıcı konutlara kadar dar farklı konularda önemli detaylar yer alıyor.

Programa göre, konut arzındaki artışın etkisiyle toplam konut açığı kapanmakla birlikte, yerleşmeler itibarıyla arz ve talep dengesinde uyumsuzluklarla karşılaşıyor. Bu nedenle ihtiyacın yerleşmelere göre belirlenebilmesi için konut stoku ortaya konulacak. Sıfır ve ikinci el konut stokunun belirlenmesi amacıyla, Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) verilerinin sürekli çevrim içi temini ve bunların Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) verileriyle karşılaştırılarak analizi için yeni sistem çalışmalarına başlanacak. 

Programa göre, kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısı ve büyüklüğü arttığından, dönüşüm uygulamalarının aynı anda yürütülmesinde zorluklar çıkarıyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin önceliklendirme ihtiyacı devam ediyor. Kentsel dönüşüm sürecinde, alanın özelliklerine ve kentin içindeki fonksiyonuna göre dönüşüm senaryosu uygulanması ve dönüşüm alanlarının bir stratejiye bağlı olarak geliştirilmesi ihtiyacı sürüyor. Bu çerçevede, il bazında kentsel dönüşüm stratejileri hazırlıkları da başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER