banner53

Web-Tapu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Web Tapu Sistemi” işlemler daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilecek. Peki Web Tapu Sistemi'nin getirdiği yenilikler neler?

Web-Tapu Sistemi ile ilgili olarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bir bilgilendirme metni yayımladı. Bilgilendirme metninde şunlara yer verildi: “Başvuruların elektronik ortamda alınması” konulu, 29/03/2017 tarihli ve 725578 sayılı Bakanlık Oluru ile “Başvuruların elektronik ortamda alınması” konulu, 11/11/2016 tarihli ve 2447188 sayılı Genel Müdürlük Makam Oluru uyarınca yapılan çalışmalar neticesinde web-tapu sistemi oluşturulmuştur. Web-tapu sistemine giriş E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapılmakta ve sistem TKGM-TAKBİS alt yapısı güvencesi altındadır.”

WEB TAPU'NUN GETİRDİĞİ YENİLİKLER

-- Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir.

-- Tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki verebilir.

-- Vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir. Böylece vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, son aşamaya getirilmiş olur.

-- Web-tapu kullanılarak malik, emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verdiği yetkiyi kaldırabilir.

-- Web-tapu sisteminde, tüm aşamalardan vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirilmektedir.

-- Tapu müdürlüklerince web-tapudan gelen başvurular ilgili memura havale edilir. Memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra ilgilisine tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir.

-- Vatandaş, gerekli ödemelerini elektronik ortamda yaparak, belirlenen saatte tapu müdürlüğüne giderek işlemi tamamlar.

-- Ayrıca web-tapu ile vatandaşlar, bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis eder veya kaldırabilir. Böylece sahtecilik girişimlerine karşı önemli bir tedbir alınmıştır.

ÜCRETLENDİRME

Web tapu üzerinden tapu senedini almak isteyen veya taşınmaz kayıt örneği alacak taşınmaz maliklerin için de bedellerin belirlendiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Sistem üzerinden tapu senedi almak isteyenler 66 lira, taşınmaz kayıt örneği almak isteyenler ise 14 lira olarak ücretlendirilmektedir. Tapu işlemleri için ise web tapu sistemi üzerinden başvurularda herhangi bir tapu harcı veya döner sermaye indirimi söz konusu değil” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Temurhan topcu
Temurhan topcu - 4 hafta Önce

Tapu senedimi kaybettim bir suretini akmak isterim ancak hiç bir randevu sistemine ulaşamadım

EMLAK GÜNDEMİ: Altta verdiğim bağlantıdan randevu alabilirsiniz:

https://randevu.tkgm.gov.tr/tr/Appointment/Agreement

SIRADAKİ HABER