Zihinsel Engelli Kimseye Vasi Tayini Nasıl Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Bir oğlum var, başka çocuğum yok. Oğlum zihinsel engelli, 36 yaşında. 2014’te mahkeme oğlumun vesayetini eşim ve bana verdi. Bizim aynı anda ölümümüz ile vasilik durumu ne olur? Yaşlandığımızda vesayetini biz istediğimiz birine devredebilir miyiz?" sorusunu cevapladı.

Zihinsel Engelli Kimseye Vasi Tayini Nasıl Yapılır?

Vesayet altına alınması gereken 18 yaşını geçmiş biri şayet anne-babası hayatta ise velayet altına alınır. Yani o kişi yaş olarak reşit olması gerekiyorken anne veya babası açısından vesayet altı kararı verilmez, anne veya babası veya her ikisi veli olarak tayin edilir.

Okuyucumun durumu bu yani kendileri hakkında velayet kararı verilmiştir.

Şayet ana veya babanın velayet görevini yerine getiremeyeceği belirlenirse bu halde mahkeme kısıtlı için vasi tayin eder. Velinin vefatı halinde de durum böyledir.

Mahkeme kısıtlıya vasi atar. Bunun için anne-babanın hayattayken yapacağı bir şey yoktur? Vasi ataması hususu, mahkemenin yapacağı inceleme ve uygun kişiyi tespitten sonra karara bağlanır?

Okuyucularımın yaşlanması halinde yani velayet görevini yerine getirme imkanı ortadan kalktığı hallerde kendilerinin vasi ataması yapması mümkün olmayacaktır?

Ancak kendileri bu hali ileri sürerek mahkemeden talepte bulunacaklar, mahkeme gerekli incelemeyi yapacak ve uygun bir kimseyi vasi olarak atayacaktır? Anlaşılacağı gibi bu atamayı kendileri yapamayacaktır...

YORUM EKLE
YORUMLAR
KÜBRA  HAYT
KÜBRA HAYT - 1 yıl Önce

MRB BENİM DAYIM %40 ENGELLİ VASİ OLABİLİR MİYİM DAYIMA

Cengiz Yikit
Cengiz Yikit - 1 yıl Önce

Vasi tayini ile ilgili bağlantısını verdiğim makaleden de daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz. https://www.besler.av.tr/vasi-tayini-atanmasi-vesayet-altina-alma/

Güzel dağlayan
Güzel dağlayan - 1 yıl Önce

Suresi olmuş mu öğrenmek istiyorum

Bayram yıldız
Bayram yıldız - 1 yıl Önce

Merhaba Binamız 5 katlı fakat 4 katta oturuluyor 5. Kat dublex dairenin orası için ayrıca lamba yanıyor ayrıca çöp alınıyor ayrıca temizlik yapılıyor bu durumda dublex daire aidatı fazla ödemek zorundamıdır acaba teşekkür ederim

EMLAK GÜNDEMİ: Resmi kayıtlarda ve projede tek daire olarak geçiyorsa evet tek aidat öder. Ancak aidatın arsa payına göre alınması kararı bina kurul toplantısında alınırsa dubleks daireler diğerlerine göre daha fazla aidat öder.

Şengül NAR
Şengül NAR - 1 yıl Önce

Damadımın engelli annesi vasisi maaşını defterle bankadan alıyor Kızıma bankart çıkartmak mümkün mü?

EMLAK GÜNDEMİ: Banka şubesinden bilgi alabilirsiniz.

Vesile kılıç
Vesile kılıç - 1 yıl Önce

Engeli alt komşuma bakıcı olabilirmiyim olmak için nereye baş vurmalıyım

Sibel kurtbozan
Sibel kurtbozan - 13 ay Önce

Bende Bir vasi adayıyım ama talihsiz Bir olay geldi başıma mahkemede ceza aldım bu valiliği etkilermi ama daha karar devam ediyor

EMLAK GÜNDEMİ: Etkiler. Büyük ihtimalle vasi tayin edilmezsiniz.

Özgür yilmaz
Özgür yilmaz - 12 ay Önce

Nenemizi üzerine araç almıştık şuanda akli dengesi yerinde olmadığından dolayı satışı yapamıyorum nasıl yapabiliriz

EMLAK GÜNDEMİ: Vasi tayin edilen kişi satış yapabilir.


SIRADAKİ HABER