Yüksek Kira Artışına Nasıl İtiraz Edilir?

Her ay açıklana enflasyon rakamları ev sahibi ve kiracıları için kira artışında rehber oluyor. Kiralık konut ve işyerleri ile ilgili alınan yeni kararla kira artışında ÜFE yerine TÜFE baz alınmaya başlanmıştı. Kiracılar buna uymayan mülk sahiplerine dava açma hakkına sahip.

Yüksek Kira Artışına Nasıl İtiraz Edilir?

Konut kiraları , Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe,12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artıyordu. Bu durum 18 Ocak’ta torba yasa ile değişiklik gösterdi.

Değişikliğe göre kira artışları artık 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesi zorunlu hale geldi.

NİSAN'DA SÖZLEŞME YENİLEYENLER İÇİN KİRA ARTIŞI NE KADAR?

TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakmalarıyla birlikte Nisan ayı kira artış oranları da belli oldu. Buna göre, konut sahipleri kiralara en fazla yüzde 18.70 oranında zam yapabilecek. Buna uymayan ev sahibi için kiracı itiraz ederek dava açabiliyor.

Kira artışında eskiden olduğu gibi ÜFE dikkate alınmış olsaydı artış yüzde 31.17  olacaktı. 

FAHİŞ KİRA ARTIŞINDA MAHKEME YOLU AÇIK

Ev sahiplerinin kiraya zam yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenmesi ve yeni kira sözleşmesini buna göre hazırlaması gerekiyor. Eğer sınır aşılırsa, kiracı dava açabiliyor. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yapıyorsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkına sahip oluyor.

EV SAHİBİ DE EKSİK KALAN ÖDEMEYİ TALEP EDEBİLİR

Ev sahipleri kira zammı yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenmeli ve yeni kira sözleşmesini buna göre hazırlamalı. Aksi takdirde sınırı aşarlarsa, kiracı dava açabiliyor. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yaparsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkı bulunuyor.

EMSAL KARARLAR

Yargıtay 6’ncı Hukuk Dairesi’nin ilgili kararında, kira bedelinin tespitinin bir sınırlama olduğu ve hakimin kira parasını takdir ederken bunun bir sınırlama olduğunu gözetmesi gerektiği ifade ediyor. İlgili kararda şunlar yer alıyor:

Hak ve nesafet ilkesi uyarınca hakim bu sınırlamayı yaparken öncelikle tarafların tüm delilleri, varsa emsal kira sözleşmeleri aslı veya onaylı örnekleri dosyaya alınmalı,

Bilirkişi marifetiyle kiralanan taşınmaz ve taraf emsalleri tek tek görülüp incelenmeli, Böylece elde edilen veriler somutlaştırılarak dava konusu yer ile ayrı ayrı kira parasına etki eden (konumu, çevresi, niteliği, kullanım şekli, kira başlangıç tarihi, kira süreleri vb)tüm nitelikleri karşılaştırılmalı,

Emsal kira bedellerinin niçin uygun emsal olup olmadığı somut gerekçelerle açıklanmalı,

Dava konusu taşınmazın yeniden kiraya verilmesi halinde getirebileceği kira parası belirlenmeli,

Hakimce bu kira parası dikkate alınmak suretiyle hak ve nesafete; özellikle tarafların kira sözleşmesinden bekledikleri amaçlarına uygun makul bir kira parasına hükmedilmelidir.”

İŞ YERLERİNDE UYGULAMA 2020'DE

Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde 18 Ocak’ta yapılan değişiklik, iş yerleri kira artışları için henüz uygulanmıyor. Yasanın iş yerlerinde uygulanması 1 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak.  Bu kapsamda bu tarihten sonra iş yerleri kiraları için yenilenecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınacak. Ancak kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin isteğine bakılacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 05:29
YORUM EKLE