banner53

Yüksek Aidata Nasıl İtiraz Edilir?

Site ve bina yöneticileri genellikle toplanan aidatların yeterli olmadığını iddia etse de zaman zaman fahiş oranlarda aidat toplandığı da görülebilmektedir. Zira özellikle markalı sitelerde yönetim tarafından talep edilen aidatlar binlerce lirayı bulabilmektedir.

Yüksek Aidata Nasıl İtiraz Edilir?

Talep Edilen Aidat Gerçekten Yüksek mi?

Her ne kadar ilk bakışta toplanan aidatlar yüksek gözükse de bu durumun belgelerle tespit edilmesinde fayda vardır.

Zira bir bina / sitenin asansör bakımı, temizlik malzemesi, muhasebe ücreti, sigorta ödemesi gibi birçok görülmeyen gider kalemi olabilecektir.

Ayrıca çatının akması, asansörün bozulması, kanalizasyon borusunun açtırılması, elektrik panosunun tamiri gibi beklenmeyen giderler için de yönetim hesabında bir miktar avans bulundurulması faydalı olacaktır.

Bu giderlerin görülmesi adına site yönetiminden işletme projesi talep edilerek sitenin gelir ve gider projeksiyonu incelenebilecektir.

Benzer şekilde kat malikleri; yapılan ödemelere ilişkin bilgi ve belgeleri inceleme hakkına sahiptir. Ayrıca (varsa) denetim kurulunun hazırladığı raporları incelemekte de fayda vardır.

Ancak bazen kağıt üzerinden yapılacak basit bir incelemenin de yeterli olmayacağını vurgulamak gerekir.

Zira (eğer kötü niyet varsa) yönetimler harcama olarak bir çok sahte fatura gösterebilecek veya olması gerekenden çok daha fahiş fiyatlara hizmet satın alabilecektir.

Bu sebeple yapılan incelemede güncel piyasa şartlarını göz önünde bulundurmak, gerekirse profesyonel destek almak yerinde olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER