Yönetici Aidat için Makbuz Vermek Zorunda mı? Bina Yöneticisi Nasıl Denetlenir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre yönetici ve site yönetimleri, apartman harcamaları konusunda ‘hesap vermek’le yükümlü. Bu hesabı komşularınıza vermezseniz, mahkemeye verirsiniz...

Yönetici Aidat için Makbuz Vermek Zorunda mı? Bina Yöneticisi Nasıl Denetlenir?

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun Yazısı...

Apartman ve sitelerde yüksek meblağlara ulaşan aidatların nereye nasıl harcandığı ve denetimi artık sorun haline geldi. Okurlarım, apartman ve site yönetimlerini denetleyememekten şikâyetçi. 

Kat Mülkiyeti Kanununun (KMK)  39. maddesine göre aidat ödemek gibi yöneticinin hesap vermesi de kanunen zorunlu.

KMK’nın 41. maddesine göre kat malikleri kurulunun yöneticinin görevdeki tutumunu devamlı olarak denetlemesi gerekiyor. Haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebiliyor.

Hesapların denetlenmesi için yönetim planında -belli bir zaman konulmamışsa- bu denetimin her üç ayda bir yapılması gerekiyor. Haklı bir sebebin çıkması durumunda hesapların incelenmesi her zaman yapılabiliyor.

YÖNETİCİ NASIL DENETLENİR?

Kat malikleri kurulu, denetim işini kendi aralarında sayı ve arsa payı çoğunluğuyla seçecekleri bir denetçiye veya 3 kişilik bir denetim kuruluna verebiliyor.

Böylelikle denetçi veya denetim kurulu yönetim planında yazılı zamanlarda, eğer zaman yazılmamışsa her takvim yılının ilk ayı içinde, kat malikleri kuruluna verecekleri bir raporla denetim sonucunu bildiriyor ve ana gayrimenkulün yönetim tarzı hakkındaki olumlu ya da olumsuz düşüncelerini de belirtiyor.

Apartman yöneticisi denetim için hazırlayacağı gelir/gider dosyasının içeriğini tarih sırasına göre düzenlerse, işletme defterine yazılacak olan gelir/giderlerin incelenmesinin daha kolay ve anlaşılır olmasını da sağlıyor.

YÖNETİCİ DEFTER TUTMAK ZORUNDA

Kanunun 36. maddesine göre yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını, protokolleri, yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini ve bütün giderleri deftere (işletme defteri) tarih sırasıyla yazmaya ve bu defteri ve giderlerin belgeleriyle diğer bütün belgeleri bir dosyada saklamaya mecbur.

Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlayarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması gerekiyor. Bu maddede yazılı görevleri yerine getirmeyen yöneticiye idari para cezası uygulanabiliyor. Yönetici aidat karşılığı makbuz vermek ve apartman hesabı da açtırmak zorunda.

DAVA YOLU AÇIK

Şeffaflık adına artık birçok site ve apartmanda hesap dökümleri aylık ve yıllık olarak ilan ediliyor. Apartman hesaplarında bir sorun olması halinde ise kat malikleri yöneticiye dava açabiliyor. Yönetici usulsüz harcamalardan hem hukuki hem de cezai olarak sorumlu.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 04:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa çoban
Mustafa çoban - 11 ay Önce

Merhaba 7 dairelik asansör yeri olan binada asansör yapımı için kaç kişinin kararıyla yaptırılabilir. İlginiz için teşekkürler.

EMLAK GÜNDEMİ: Yapılacak toplantıda asansör yapımı kararı oy çokluğu ile alınabilir. Bu durumda 4 kişinin asansör yapımını kabul etmesi yeterlidir.

cemal
cemal - 8 ay Önce

...

cemal
cemal - 8 ay Önce

sozlesmede yazan mevladan fazla yatiriyorum kirayla birlikte aidat adi altinda ama temizlik falan yapilmiyor nede makbuz ev sahibiyle ters dusmek istemiyoru bunun hukuki yolu nedir pislik icinde apartman ve asansor su pandemi de

EMLAK GÜNDEMİ: Aidatı ev sahibine değil binada yönetim varsa onlara vermelisiniz. Yönetim yoksa ve bina işleriyle sizin ev sahibiniz ilgileniyorsa ona neden temizlik yapılmadığının hesabını sormalısınız. Ayrıca ödediğiniz her şeyi ispatlanır şekilde banka ya da postane üzerinde gönderin, elden vermeyin.

can
can - 6 ay Önce

Ailemin yaklaşık 6 yıl oturduğu bina da hiç apartman aidat makbuzu verilmedi. Ailem dışarıdaki kedilere destek olduğu için yapılmadık psikolojik baskı kalmadı. Yapılan bu usulsüzlüğü nereye şikayet etmeliyim?

EMLAK GÜNDEMİ: Yönetici makbuz vermek zorunda değildir. Kedilere ortak alanda bakılmıyorsa kimseyi ilgilendirmez. Karışamazlar.

SIRADAKİ HABER