Yeni Ev Sahibi Kiraya Zam Yapabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "İçinde kiracısı bulunan bir daire satıldığında yeni ev sahibi mevcut kiraya azami yüzde kaç oranında zam yansıtabilir ve bu zam oranını istediği gibi belirleyebilir mi? Örneğin 5 yıllık kiracıyım 1075+180 aidat ödemekteyim. Yeni ev sahibi 1800+180 aidat olarak kiraya zam yapmak istiyor. Bu yasal mıdır?" sorusunu cevapladı.

Yeni Ev Sahibi Kiraya Zam Yapabilir mi?

İçinde kiracı bulunan bir daire satıldığında yeni malik bu daireyi içindeki kiracı ile birlikte satın almış gibi kabul edilir. Yani hukuki tabiri ile kira sözleşmesi yeni malik için de geçerlidir ve devam eder.

Dolayısıyla kira sözleşmesi hükümleri varlığını korur. Kiraya zam konusu gündeme geldiğinde de kira zammı, eski malikle ne şekilde anlaşılmışsa yenisi ile de öyle uygulanır.

Bunun anlamı şudur: Uzun süreli bir kira sözleşmesi yapıldıysa ve bu uzun dönem için sözleşmede kira bedelleri belirlendiyse, bu rakamlar uygulanır.

Yok, kira sözleşmesi uzun süreli değilse örneğin bir yıllık yapıldıysa kira yılı sonunda yapılacak zam da eski malik zamanında mevzuata uygun zam nasıl yapılacaksa, yeni malike de aynı oranda zam yapılır.

Yani yeni malikin kira artışı talebinde eskisine oranla bir üstünlüğü yoktur.

Günlük yaşantımızda, yeni malikin kiracıya ihtarname göndererek, daireyi satın aldığını bildirdiğine ve bu ihtarla da mevzuata aykırı zam talep ettiğine tanık oluyoruz ama bunlar geçerli talepler değildir.

Kira mevzuatı açısından eski malik ile yeni malik arasında fark yoktur. Tabii bu sözüm kira artışı için. Tahliye için mevzuat farklı. O konu da bir başka zamana kalsın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf özkanca
Yusuf özkanca - 1 yıl Önce

Benim dukkan im köşe dükkan sol tarafimda dükkan metre karesi içine dahil olan duvarım var yan komşu yarısı senin yarisi bnm diyor inatlaşıyor bayağı sorun yaşıyorum belediye den sorduğumda %99 benim olduğunu söyledi cevabınız bekliyorum

Gökhan KARADENİZ
Gökhan KARADENİZ - 10 ay Önce

Dükkan,izin alamadan açılır kapanır tente taktırabilirmi yasal boyutu varmı

EMLAK GÜNDEMİ: Belediyeden izin alınmaz ancak kat maliklerinin izni gerekir.

Buket Güler
Buket Güler - 2 ay Önce

Merhaba,
Biz 5 daire 1 dükkan olan bir binayız. Dükkan düzensiz otoparkı kullandığında bizler kapıya kilit vurduk. Kullanmasınlar diye. Yaptığımız kanuna uygunmu sormak istedim.

EMLAK GÜNDEMİ: Malik ya da kiracıların ortak alanı amacı uygun kullanımı kısıtlanamaz. Yaptığınız yasal değil.

Ayşe Tüter
Ayşe Tüter - 1 ay Önce

Oturduğum Apartmanda dükkanı kiralayan kişi dükkanın önünü tamamen kapattı cafe restoran şekline getirdi.Dükkanın büyüklüğünden daha çok dükkan çnü ve kapalı bir şekilde kullanıyor izinsiz olarak.Oradan apartmana aidat şeklinde bir ücret ödemesi için nasıl bir yol izlenir

SIRADAKİ HABER