Vekalet ile Tapu İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapuya gidemediğiniz durumlarda kendinize almak istediğiniz herhangi bir taşınmazı, vekalet vererek de satın alabilirsiniz. Ev, iş yeri, arsa, tarla gibi tüm taşınmazlar için alış vekaletnamesi vererek kolayca işlem yaptırabilirsiniz. Bunun için noterden ilgili kişi için vekalet vermek yeterli olacak.

Vekalet ile Tapu İşlemi Nasıl Yapılır?

Vekalet Nasıl Verilir?

Vekalet vermek istediğiniz kişinin kimlik numarasıyla ya da size göndereceği nüfus cüzdanı fotoğrafıyla notere başvuruyorsunuz.

İki fotoğraf ve kimliğiniz ile noterden dilediğiniz işlem için vekaletname çıkarabilirsiniz.

Ülke genelindeki tüm taşınmazlar için ya da sadece belirttiğiniz adresteki yerin alımı, kiralanması veya belirttiğiniz adresten alım yapılması gibi tüm işlemler için, süreli veya süresiz vekalet verebilirsiniz.

Satış için de aynı şekilde vekalet verebilir. Ancak satış işlemleri için bir tek satacağınız taşınmaz için vekalet örneği vermeniz daha doğru olacaktır.

Satış için de aynı şekilde süreli ya da süresiz adres belirtilecek şekilde ya da tüm taşınmazlar için vekalet verilebilir.

Böylece çeşitli sebepler nedeniyle tapuya gidemeseniz de vekalet verdiğiniz kişi, sizin yerinize alım işlemlerini gerçekleştirir ve tapu sizin adınıza olur.

Ancak kat karşılığı inşaat ya da kiralama türü bir şey yapılacaksa bunun ayrıca belirtilmesinde fayda var.

2021 Noter Vekalet Ücretleri

Vekaletin ücreti, türüne ve kapsamına göre değişebilir. Genelde 150 - 250 lira arasında değişen bir ücret. Ancak bu fiyatta değişiklik olabilir.

Bu konuda son fiyatı notere sormanız gerekir. Fiyatlarda güncelleme olabilir.

Ayrıca Bir Ücret Ödenir mi?

Bu sorunun yanıtı da şöyle. Tapu dairelerinde taşınmaz alımları için döner sermaye parası ödersiniz.

Bu yerine göre değişmekle birlikte ortalama 200 lira gibi bir ücret.

Bu ücreti hem sizin hem de vekalet vereceğiniz kişi için ödemeniz gerekir. Onun dışında noter ücreti dışında başka bir masrafı yok.

Tuğba Hacıbayramoğlu / En Uygun

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 03:32
YORUM EKLE