banner53

Üvey Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı

Miras paylaşımında bu şekilde iyi niyetten uzak davranışlar sergilenmesine maalesef ki alıştık. Halbuki bu hiç de doğru bir tutum değildir. Tabiki babanızın terekesinden (mirasından) size düşen payınızı talep edeceksiniz ve alacaksınız.

Üvey Kardeşler Arasında Miras Paylaşımı

Bizim babamız geçen ay vefat etti, biz 3 kardeşiz ancak diğer 2 kardeşimle annelerimiz bir değil. Annem ve diğer eşi de babamdan önce vefat ettiler.

Diğer 2 erkek kardeşim bana babamın mal varlığından yararlanamazsın sana bir şey vermeyiz dediler.

Açıkçası benimde mirasta gözüm yok, ancak sonuçta benimde öz babam haktır diye düşündüm hakkıma düşeni almak için kanuni olarak ne yapmam gerekir?

Miras paylaşımında bu şekilde iyi niyetten uzak davranışlar sergilenmesine maalesef ki alıştık. Halbuki bu hiç de doğru bir tutum değildir.

Tabiki babanızın terekesinden (mirasından) size düşen payınızı talep edeceksiniz ve alacaksınız. Sonuçta herkesin bildiği gibi ölüm hak miras helaldir.

Yürürlükteki kanunlarımıza göre mevcut durumda babanızdan kalan mirasın üç çocuğu arasında eşit paylaştırılması gerekmektedir.

Bu hususu Medeni Kanunun 495, 496 ve 497 md hükümleri açıkça belirtmiştir.

Mirasçı olabilmenin ön koşulu kanun hükmündede açıkca belirtildiği gibi mirasbırakan kişi öldüğü anda sağ olmaktır.

Bu nedenle babanızın her iki eşininde kendisinden önce ölümüyle birlikte mirasçılık sıfatını kaybetmişlerdir.

Yasal mirasçısı statüsünde olan siz ve diğer kardeşleriniz tereke üzerinde eşit pay sahibi olursunuz.

Ancak babanızın ikinci eşi sağ olsaydı o, 1/4 hisse siz ise kardeşlerinizle birlikte kalan 3/4 hisseyi paylaşmanız gerekecekti.

Keza aynı durumda babanızın çocuğu olmasaydı sağ kalan eş 1/2 hisse ve bunun yanısıra büyük ana ve büyük baba yine sağ olmak şartıyla kalan 1/2 hisseyi eşit paylaşcaktı.

Yapmanız Gereken; öncelikle mirasçılık belgesi (veraset ilamı) alımak olacaktır. Bu belge mirasçının talebi üzerine, sulh mahkemesi ve noterler tarafından verilen ve mirasçının, mirasçılık sıfatını ispat etmesine ve bu sıfatla tereke üzerinde tasarrufta bulunmasına yarayan bir belgedir.

İtiraz durumunda yargıya intikal edecek olmasına rağmen, duruşma günü beklemeksizin belki hemen, belki de birkaç saat içerisinde mirasçılık belgesi çıkarılabilecek olması sebebiyle yaygın tercih sebebidir.

Ancak bazı istisnalar dışında mirasçılık belgesi sadece mahkemeler tarafından verilmektedir. Bu haller kanunda şöyle belirlenmiştir.

“Mirasçılık belgesi verilmesinin yargılamayı gerektirmesi, nüfus kayıtlarının mirasçılık belgesi verilmesi konusunda yeterli olmaması veya mirasçılık belgesinin yabancılar tarafından talep edilmesi durumunda, mirasçılık belgesi noterler tarafından verilemez.”

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 05:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER