banner53

Üst Kattan Su Sızıntısı Sorunu Nereye Şikayet Edilir?

Çok katlı binalarda karşımıza çıkabilecek sorunlardan biri de üst kattan alt kata su sızıntısıdır. Apartman ve site sakinlerinin başına sıkça gelen su sızıntısı sorunu ile karşılaştığınızda yapılması gerekenler nelerdir? Üst kat sorunu çözmek istemezse ne yapılabilir?

Üst Kattan Su Sızıntısı Sorunu Nereye Şikayet Edilir?

ÜST KATTAN SU SIZINTISI SORUNU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Protesisat'ta yer alan habere göre, Alt kat komşusu üst kat komşusu ile sorunu çözemediği zaman son çare şikâyet etme yoluna gidilibelir. Özellikle üst kat komşuları bu sorundan etkilenmediği için ve ev içinde tadilat olmasından korktukları için alt kat komşusunu düşünmeyebilirler. Alt komşusu da doğal olarak bu çileyi çekmek yerine şikâyet edebileceği bir resmi kurum aramaktadır.

Akan banyo tavanı, üst kat komşunuzun konut sigortası tarafından da ödenebilir. Zarar tespiti yapan sigorta şirketi, hem üst katta meydana gelen arızayı hem de arızadan meydana gelen masraflarınızı karşılar. Öte yandan komşuluk ilişkileriyle üst kat daire sahibinden su tesisatını yaptırmasını, ayrıca sizin giderinizi karşılamasını isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda üst katta oturan kiracının eskiyen su tesisatını yaptırma zorunluluğu yoktur. Üst kat komşunuzun bilinçli olarak banyosundaki akan boruyu tamir ettirmemesi ve sizin masraflarınızı ödemeye yanaşmaması halinde öncelikle dava açacağınız uyarısında bulunur, ciddiye almazsa dava açabilirsiniz.

Apartmanlarda aynı şekilde çatı akıntılarıyla ilgili de bir karmaşa mevcut. Çatı katında oturan kişi apartman yönetiminin onayı halinde çatının onarılmasını sağlayabilir. Ancak çatıdaki akıntı nedeniyle evinde meydana gelen zararın karşılanması için yasal bir hak iddia edemez.

SORUNU ÇÖZMEK İÇİN İZLEYEBİLECEĞİNİZ YOLLAR

Bu sorun için en çok belediyelere şikâyet edilir. Ancak belediyeler bu gibi sorunlarla ilgilenmezler.

-- Yapabileceğiniz en uygun yol; durumu site yönetimine bildirmektir. Site yönetimleri gerekeni yapmaktadırlar.

-- Eğer sitede oturmuyorsanız ama çok katlı binada oturuyorsanız, yapabileceğiniz ikinci bir yol ise; evinizi sigortalatmaktır. Sigorta sözleşmesinde üçüncü şahıslar tarafından eve verilecek zararları da ekletmelisiniz. Sigorta yaptıktan bir hafta sonra sigorta şirketini arayabilirsiniz. Sorunu sigorta şirketine bildirdiğinizde, sigorta şirketi uzman göndererek durumu araştıracaktır.

-- Üçüncü bir çözüm yolu ise; sulh hukuk hâkimliğine başvurmaktır. Mahkeme masrafları sandığınız gibi yüksek değildir. Mahkeme ile uğraşmak istemiyorsanız, bir avukata ile anlaşıp sorunu çözebilirsiniz.

-- Dördüncü bir çözüm yolu ise; noterden ihtarname göndermektedir. Üst kat komşunuza ihtarname gitmesi durumunda büyük ihtimal arızayı gidermek isteyecektir.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim çorlu
İbrahim çorlu - 2 hafta Önce

Ev selaleye dondu akmiyan hic bir yer kalmad ha disarisa ha ev fark yok ustudeki kiseye derdimi anlatamiyorum elinden geleni ardina koyma diyo ne yapabilirim 4 senedir cekiyorum

SIRADAKİ HABER