Toprak Tapusu Ne Demek?

Tapu Müdürlüğü’nde kaydı olmayan yapılar adına alınan daire tapusuna toprak tapusu deniyor. İnşaatı devam eden yapılarda, alınan taşınmaz daire tapulu olmaz. Bu yüzden inşaat tamamlanmadan önce önlem almak amacıyla toprak tapusu alınabilir.

Toprak Tapusu Ne Demek?

Halk arasında toprak tapusu bir çok farklı şekilde isimlendiriliyor. Bunlardan bazıları ‘toprak hisseli tapu’, ‘topraktan tapu’, ‘toprak tapulu daire’. Bankalar toprak tapusu olan taşınmazlar için kredi vermiyor.

Toprak tapusu yalnızca inşaat çalışmaları süren, oturma izni olmayan ve kaçak yapılar için veriliyor.

Fakat yine böyle yapılardan daire almak riskli olduğu için;

--İnşaatı yapan firmanın önceki projelerini, herhangi bir problemin yaşanıp yaşanmadığı araştırılmalı,

--Alanın konut alanı olup olmadığını araştırmalı (bu süreçte tapu kayıtları ve imar planı incelenmeli),

--Firmanın sözleşmesi ve teknik şartnamesi detaylı bir şekilde incelenmeli,

--Sözleşme noter huzurunda imzalanmalı ve tarihler ayrıntılarıyla belirtilmelidir.

İnşaatın bitmesine rağmen tapunun hala toprak tapusu olarak gözükmesi, binanın iskan onayında problem olduğunu gösterir.

İnşaat alanı B m²’yse ve sizin tapu da payınız C/D ise, (B m²/ D) x C formülüyle hesaplanır. Henüz iskan alınmamışsa; fakat ortak giderler varsa toprak tapulu arsa payı bu hesapla belirlenir.

Birçok sebeple arsa payı itiraz davaları açılmaktadır. Bu sebeplerden bazıları  toprak tapunun kat irtifakına, mülkiyetine dönüştürülmesi veya kentsel dönüşüm yapılırken yapılacak evin m²sini belirlemek olabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serap
Serap - 4 ay Önce

Daire alicam Fakat toprak tapusu varmis. Tapu cikiyormu sonradan!? Yada almamalimi?

EMLAK GÜNDEMİ: Arsa tapulu ev iskansız evdir. Eğer almaya kesin kararlı iseniz arsa payına dikkat edin. Arsa tapulu eve eksikler tamamlanarak belediyeye başvurulursa tapu elbette çıkar. Tabi bunu bir bedeli de oluyor.