banner53

TOKİ'ye Başvuru Sırasında İstenen Belgeler Neler?

2023 Yılına kadar 250 bin konut üretmeyi planlayan TOKİ, dar ve orta gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam edecek. Düşük peşinat ve taksitlerle ev sahibi olmak isteyen binlerce kişi ise TOKİ projelerini takibe almış durumda. Peki TOKİ'ye başvuru yapmak isteyenlerden istenen belgeler ve şartlar neler?

TOKİ'ye Başvuru Sırasında İstenen Belgeler Neler?

2023'E KADAR 250 BİN SOSYAL KONUT

Türkiye'nin dört bir yanında binlerce yeni sosyal konut üreten Toplu Konut İdaresi Başkanlığı dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam ediyor.

Hayata geçirdiği 50 bin sosyal konutun kura çekilişlerini geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren TOKİ, her ay binlerce konutu satışa çıkarıyor.

TOKİ projelerine başvuru yapmak isteyen vatandaşların merak ettiği sorulardan biri de TOKİ projelerine başvuru yapmak için gerekli belgeler.

TOKİ'YE BAŞVURU SIRASINDA İSTENEN BELGELER

-- Kimlik fotokopisi

-- Şehit yakınları için hak sahipliği belgesi,

-- Engelli bireyler için sağlık durumunu ortaya koyan heyet raporu,

-- Emekli vatandaşlar için de emekli kimlik belgesi gerekmektedir.

BAŞVURU ŞARTLARI

-- Projeye başvuruda bulunacak kişilerin öncelikle T.C. vatandaşı olması gerekiyor.

-- 2+1 nitelikteki konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

-- Başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor.

-- Ayrıca kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması şartı bulunuyor.

-- Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4.500 TL, İstanbul'da ise en fazla net 4.800 TL gelire sahip olma şartı aranacak.

-- 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar 25 yaşını 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanların ise 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

-- Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER