TOKİ Hane Halkı Geliri Nasıl Hesaplanır?

81 ilde başlatılan 100 bin sosyal konut projesi vatandaşlarda büyük ilgi uyandırdı. Özellikle dar gelirli vatandaşlar başvuru şartlarını araştırmaya başladı. Sosyal konutlara başvuru şartlarından biride hane halkı gelirinin 5.500 lirayı aşmaması. Peki hane halkı geliri nedir? Nasıl Hesaplanır?

TOKİ Hane Halkı Geliri Nasıl Hesaplanır?

HANE HALKI GELİRİ NEDİR NASIL HESAPLANIR?

-- Hane halkı geliri, hane halkının toplam gelirinin ve giderinin hesaplanması yoluyla elde edilen veridir.  Başvuru yapan ya da yapacak vatandaşların maaşları "net" üzerinden hesaplanır. 

-- Hanede İŞKUR'da çalışan biri varsa, İŞKUR'dan çalıştığına dair belge alınması gerekiyor. Başvurular bordrolu çalışanların maaşları üzerinden hesaplanarak kabul ediliyor. Sadece başvuru yapılan ay hane gelirinin ne kadar olduğuna bakılıyor. Eğer başvuru yapıldığı ay hane gelirinin ortalaması TOKİ'nin belirlediği bedelin üzerine değilse başvuru kabul ediliyor.

-- TOKİ herhangi bir hesaplama yapmıyor. Başvuru yapacak vatandaş, maaş bordrosunu alıp bankaya o şekilde başvuru yapıyor. Banka şartların uygun olması durumunda başvuruyu kabul ediyor.

-- İstanbul için hane halkı gelirinin 6 bin lira, İstanbul dışındaki iller için 5 bin 500 lira olması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığında başvuru kabul ediliyor.

-- Hane halkı geliri TOKİ'nin belirlediği bedelin üzerindeyse başvuru kabul edilmez. Eğer banka başvuru kabul etmişse, daha sonra yapılan başvuru iptal edilir. Yatırılan başvuru ücreti de vatandaşa geri ödenir. Hane halkı geliri belirlenen bedel üzerinde olan vatandaş ev almaya hak kazanamaz. 

-- Hane halkı geliri hesaplanırken aylık ortalama alıyor. Yıllık ortalama ticaret ile uğraşanlardan alınıyor. Bordrolu çalışanlardan sadece başvuru yaptığı ayın aylık hane halkı gelirine bakılıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz atman
Aziz atman - 11 ay Önce

Özürlü kardeşim annem aynı evde yaşamaktayız toki hane halkı geliri berebercemi hesaplanır benim kendi ailem var

EMLAK GÜNDEMİ: Aynı adreste oturan tüm kişiler hane halkı gelir hesabına dahildir.