TOKİ'den Alınan ve Taksitleri Devam Eden Konut Kiraya Verilebilir mi?

Ülke çapında dar ve orta gelirliye sosyal konut üretmeyi sürdüren TOKİ şimdiye kadar binlerce aileyi ev sahibi yaptı. TOKİ'den ev alanlar halen taksitleri ödemeye devam ediyor. Peki TOKİ'den ev alanlar ve halen taksit ödeyenler evlerini kiraya verebilir mi? Bunun önünde yasal bir engel var mı?

TOKİ'den Alınan ve Taksitleri Devam Eden Konut Kiraya Verilebilir mi?

ALT GELİR GRUBU PROJELERİNDE EVİN KİRAYA VERİLMESİ YASAK

Alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalanan konutlarda borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aramakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşme feshedilmektedir. 

OTURMA VE DEVİR İŞLEMLERİ 

2+1 konut tipinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemezler.

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

3+1 konut tipinde ise hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konut teslim tarihini takip eden 2 (iki) yıl sonrasına kadar devredemeyeceklerdir.

TOKİ BAŞVURU ÜCRETLERİ KURADAN 2 GÜN SONRA ALINABİLİYOR

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 iş günü sonrasında Halk Bankası'nın yetkili şubelerinden geri alabiliyor.

KONUT ALMAKTAN VAZGEÇENLER NE YAPACAK?

Konut alıcısı, konut satış sözleimesinin imzalandığı tarihten itibaren on dört gün içerinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin satış sözleişmesinden cayma hakkına sahiptir. Yine, peşinat yatırarak satış sözleşmesi imzalayan hak sahipleri konutun fiili teslimden önce herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahip.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 06:52

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER