TOKİ Açık Satış Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için kura yöntemi ile konut sahibi yapmaya devam ederken aynı zamanda açık satış yöntemi ile de konut sahibi yapıyor. Peki açık satış yöntemi nedir ve nasıl ev alınır?

TOKİ Açık Satış Nedir?

Dar ve orta gelirlilere yönelik olarak üretilen sosyal konut projelerinin kura yöntemi ile satışı yapıldıktan sonra proje kapsamında TOKİ stoklarında kalan konutlar açık satış yöntemi ile satışa sunuluyor.

Açık satışın hangi tarihler arasında yapılacağı, konutların niteliği ve fiyatları ile başvurulacak banka ve diğer koşullar TOKİ tarafından ilan ediliyor. Bu yöntemde, konut satın alma hakkı ve konut belirleme önceliği başvuru sırasına göre kullandırılıyor.

TOKİ'nin kaynak geliştirmek amacıyla “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli” çerçevesinde yürüttüğü projelerde uygulanan satış yöntemlerinden biri olarak da açık satış yöntemi uygulanıyor.

Bu yöntem ile gerçekleştirilen satışlarda, konut alıcıları ilgili banka şubelerinden seçtikleri konutun peşinat tutarını yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalarlar. Peşinat bedeli de borç bakiyesinden düşülerek kalan tutar taksitlendirilir.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER