banner53

Tek Evini Kiraya Veren Emlak Vergisi Öder mi?

Emlak Vergisinde muafiyet için için evinizde oturma şartı yok. Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanın sahip olduğu meskeni kiraya verip kendisi de kirada oturması durumunda hiç vergi ödemiyor.

Tek Evini Kiraya Veren Emlak Vergisi Öder mi?

Posta'da yer alan habere göre, Ev sahiplerinin 30 Kasım'a kadar Emlak Vergisi'nin ikinci taksidini ödemesi gerekiyor. Ancak yasaya göre, ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, işsizler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri vergi ödemiyor. Tabi bunun da bazı şartları var.

TEK EV ŞARTI 

Emlak Vergisi'nden muaf olabilmek için brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir konutunuzun olması gerekiyor. Vergi muafiyetten faydalanmak için mutlaka belediyeye başvurup ‘vergi muafiyeti formu doldurup' başvuru yapmak şart. Eğer ödediyseniz 5 yıla dönük geri de alabilirsiniz.

GERİYE DÖNÜK 5 YIL İADE HAKKI

Muaf olduğu halde yanlışlıkla ya da bilmeden Emlak Vergisi ödeyenler, yersiz ödemenin iadesi için belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık Emlak Vergisi'ni isteyebilir. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Kanunu Madde 120/2'yi dayanak göstererek ‘düzeltme dilekçesi' verilmesi yeterli oluyor.

KİRACI OLABİLİRLER 

Sıfır oranlı Emlak Vergisi için evde bizzat oturmak gerekmiyor. Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanın sahip olduğu meskeni kiraya verip kendisi de kirada oturması durumunda hiç vergi ödemiyor. Ama emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa muafiyetten yararlanamaz. 

YENİ BİNADA 5 YIL İNDİRİM 

Yeni bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), inşalarının sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren, 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılıyor. Örneğin 200 liraya ödenecekse bu 150 liraya düşüyor. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 11:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Yılmaz
Osman Yılmaz - 1 ay Önce

Annemin tek evi var. Başka bir geliri ve taşınmazı yok.Babama ait olan evde oturuyorlar. Annemin emlak vergisi ödmesi gerekir mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Evet çiftlerin birden çok gayrimenkulü varsa oturdukları dışındakiler için emlak vergisi öderler.

Nazım Atala
Nazım Atala - 4 ay Önce

100 m2 Dairem var emekliyim daireyi kiraya verdim eşimin kendi dairesinde oturuyorum ben emlak vergisi ödeyecekmiyim saygılar

EMLAK GÜNDEMİ: Emekliler tek konutları için emlak vergisi ödemezler. Birden fazla konutu olanlar ise diğer konutları için emlak vergisi öderler.

Sevilay Kaya
Sevilay Kaya - 3 ay Önce

Baba min tek evi var kiraya verecek benimle yaşıyor başka geliri yok gelir vergisi ödermi

EMLAK GÜNDEMİ: Emekliler için emlak vergisi muafiyeti söz konusu ancak kira geliri elde edilen konutları için diğer vatandaşlar gibi kira gelir beyannamesi vermek ve vergi ödemek zorundalar.

Ali Rıza
Ali Rıza - 3 ay Önce

Kamu kurumunda çalışıyorum, tek evim var , kiraya verdim, emlak vergisi odermiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Emlak vergisi muafiyetinden işsizler, emekliler, şehit yakınları yararlanabilir. Bunu dışında kalanlar ise ister kiraya versinler ister kendileri otursunlar Emlak Vergisi öderler.

Gönül Gür
Gönül Gür - 3 hafta Önce

Emekliyim, bana ait tek mülkümü iş yeri olarak kiraya verdim ve ben de kirada oturuyorum. Emlak vergisinden muaf olur muyum?

EMLAK GÜNDEMİ: Emekli bir kişi, sahibi olduğu tek konutu iş yeri olarak kullanılmak üzere kiraya verirse vergi muafiyetinden yararlanamaz.

SIRADAKİ HABER