banner53

TC Kimlik No Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arsa ya da arazi satın alımlarında yapılacak ilk işlemlerden bir tanesi ‘tapu sorgulama’dır. Bu noktada bilindiği üzere eskiden bu işlemi gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gidilmek zorundaydı. Artık bu işlem internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor. İş detaylar...

TC Kimlik No Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi açılmadan önce Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'ne gidilmesi zorunlu olan bu işlemleri internet sitesi veya telefon üzerinden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada bir arsanız varsa veya arsa almak istiyorsanız hem TKGM hem de e-Devlet üzerinden bulunan arsanız veya almak istediğiniz arsa hakkında bilgi alabilirsiniz.

İsme göre ve T.C Kimlik No ile e-Devlet tapu sorgulama nasıl yapılır?

TAPU SORGULAMA

Tapu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için, Tapu Kadastro Bilgi Sistemi veya e-Devlet üzerinden TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlerleyen satırlarda konuyla ilgili detayları ayrıntılı bir şekilde anlattık;

TKGM sitesi üzerinden parsel, pafta ve ada gibi işlemleri üç adımda kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İşte yapacağınız işlemler listesi;

Öncelikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir.

TKGM resmi internet sitesi için TIKLAYINIZ...

Linke gittiğiniz takdirde 11 maddeden oluşan kullanım koşullarını okuyup kabul etmeniz gerekmektedir.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten hemen sonra karşınıza bir harita açılacak ve bu haritanın sol tarafında İl, ilçe, mahalle, ada ve parsel seçimlerini gerçekleştirip sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz…

Pafta, Ada ve Parsel nedir?

Pafta: Büyük bir haritayı, planı ya da modeli oluşturan ayrı parçalardan her birine denir.

Ada: Parsellerden meydana gelmiş, imar planları doğrultusunda hazırlanan ve sınırları kesin olarak çizilmiş topluluğa denir.

Parsel: İmar Kanunun 18. maddesine göre düzenlenen parsel, sınırları belli bir arazi bölümüne denir.

E-DEVLET İLE TAPU KADASTRO ADA PARSEL PAFTA SORGULAMA

Öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. E-Devlet TAKBİS sistemine giriş yaparak, arsa arazi sorgulama gibi pek çok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bunun için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir;

Öncelikle e-devlet üzerinden BURADAKİ linke girmeniz gerekmektedir.

Site açıldıktan sonra T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi ile giriş yapın. Birinci adımı tamamladıktan sonra ikinci adımdan 'Tapu bilgileri sorgulama' butonuna tıklayarak sorgulama işlemini başlatınız.

Eğer tapu bilgileriniz varsa ekranda gözükecektir. Taşınmaz listesi, taşınmaz detay bilgileri, Şerh, beyan, rehin, irtifak vb. bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Eğer yok ise "Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemine geçmiş Tapu Sicil Müdürlüklerine ait kayıtlarda; T.C. Kimlik numaranız ile eşleşen herhangi bir kayıt bulunamamıştır." uyarısı çıkacaktır.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 02:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER