Tasarrufun İptali ve Tenkis Davası 2020

Tenkis kelime anlamına bakılacak olursa azaltma, eksiltme anlamları ile karşılaşılmaktadır. Miras Hukuku çerçevesinde yer alan Tenkis Davası, bir miras durumunda saklı pay sahibi olan mirasçıların, vefat eden kişinin tasarruf yapabileceği kısmı aşan tasarruflarının tenkisini talep ettikleri davalardır.

Tasarrufun İptali ve Tenkis Davası 2020

İlgili dava, Türk Medeni Kanunu’nda 560. madde de açıklanmaktadır.

Tenkis Davası hakkı tüm mirasçılara tanınan bir haktır.

Aynı maddeye göre, miras bırakan/bırakacak olan kişi sağlığında tüm malı üzerinden tasarruf yapma hakkına sahiptir.

Fakat kişide hak olarak yer alan tasarruf hakkının yanı sıra mirasçılar açısından saklı olan pay oranları yasalarla koruma altındadır.

Mirasçılar, miras bırakan veya bırakacak olan kişinin yaptığı tasarrufların saklı pay oranlarını aşacağını düşünüyorlarsa, Tenkis Davası yoluna gidebilirler.

Eğer Tenkis Davası’na konu olan bölünmez mal vasiyetiyse veya değerinde azalma olacağı nedeni ile bölünmesine olanak olmayan bir vasiyetse, vasiyet alacaklısı talebi doğrultusunda bazı haklara sahip olabilir.

Vasiyet alacaklısı, malın bedelini ödemek koşulu ile malın kendisine verilmesini talep edebileceği gibi kendi hakkından tasarruf etme şeklinde de talepte bulunabilir.

Eğer tasarruf etme yolu var olursa, tasarruf edilen kısmın maddi değerini para olarak almayı isteyebilmektedir. Mesela ölüme kadar bakma sözleşmesinin var olduğu bir durumda, ölüme bağlı tasarruftan söz edilebilir.

Bu durumda mirasçıların saklı olan paylarının aşılması söz konusu ise bu paylar Tenkis Davası ile ortaya çıkmakta ve korunmaktadır.

Muris, tasarruf edebileceği oranı aşmış ve belirlenmiş orandan çok daha fazla tasarruf yapmışsa Türk Medeni Kanunu 561. maddeye göre Tasarrufun iptali ve Tenkis Davası açılabilmektedir.

Tenkis Davasının Aşamaları ve Özellikleri 

Tenkis Davası ile ilgili oranlar ve işleyiş Türk Medeni Kanunu 563. madde de açıklığa kavuşturulmuştur. Eğer miras bırakmış/bırakacak kişinin istediği tasarruf miktarı anlaşılmazsa iki yol izlenmektedir.

Tenkis Davası için mirasçı atama diye adlandırılan bir yöntem uygulanabilir. Tenkis Davası için diğer yol ise farklı şekillerde vefata bağlı tasarruflarla sağlanmış kazanımların hepsinde orantılar temel alınır.

Tenkis Davası Nerede Açılmalıdır? 

Bu dava, Asliye Hukuk Mahkeme’sinde açılır. Önemli olan nokta, miras bırakan kişinin son ikametinin olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi olmasıdır.

Tenkis Davalarında Zamanaşımı

Tenkis Davası açmak isteyen kişiler tarafında zamanaşımı değerlendirilirse, mirasçılar saklı payların zarara uğradığını öğrendikleri andan itibaren bir yıl içinde dava açabilirler.

Vasiyetnameye bağlı olarak uygulanan bir zamanaşımı da söz konusudur. Vasiyetnamenin okunmasından itibaren on yıl geçmişse, Tenkis Davası açma hakkı yitirilmektedir.

Görüldüğü gibi Tenkis Davalarında biri bir yıl diğeri on yıl olan iki zamanaşımı söz konusudur.

İçerik İlkay Hukuk Bürosu'ndan Alınmıştır...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma G.
Esma G. - 1 yıl Önce

Merhaba kiraciyim ve oturduğum edin iskani olmadığı için elektrik su doğalgaz da bütün binaya ortak olarak fatura kesiliyo ve ben çalıştığım için hiç birini kullanmıyorum fatura elektirk 60 doğalgaz 250 civarı gelmesi gerekirken 400 500 den aşağı gelmiyor ne yapabilirim ???

EMLAK GÜNDEMİ: Abonelikleri üzerinize alabileceğiniz bir çözüm üretmesini ev sahibinizden isteyin. Siz kiracı olduğunuz için bina kurulu toplantılarında yetkili değilsiniz. Ev sahibiniz diğer maliklerle iskan sorununu çözerse sorunda kalmaz.

yeliz hanim
yeliz hanim - 1 yıl Önce

Neden herşey bukadar zor maddi sıkıntılar bir yandan birde kendi arsamiza ev yapmak için bir sürü prosedürler çile çok zor insan cesaret edemiyor inşaat yapmaya elde avuçta yok zaten 3 beşte resmiyete gidiyor en büyük hayalim çocuklarimla oturabilecegim 2 göz oda ama sadece hayal işte

Elif ince
Elif ince - 1 yıl Önce

İskansız bir daire alıp kiraya verdim. Kiracım su aboneliği yaptırmamış 1 yıldır su bedeli ödemedi. Şantiye kaçak servisine şikayet ettim bunun sonucunda ne olur . Borç ve ceza ev sahibinemi ödetilir.

EMLAK GÜNDEMİ: Kaçak su bedelinden hem kiracı hem de ev sahibi sorumludur. Dava açılarak bedelin sadece kiracıdan tahsiline dönük karar aldırılabilir.

Tekin Karadağ
Tekin Karadağ - 12 ay Önce

Gürpınar Kavaklı

SIRADAKİ HABER