Tarlaya Ev Yapılabilir mi?

İmar Kanunu ile hangi alanlara ne kadar büyüklükte ev yapılabileceği net şekilde belirlemiş durumdadır. Peki tapuda tarla oalrak geçen arazilere ev yapılabilir mi?

Tarlaya Ev Yapılabilir mi?

Tarlalar Türkiye genelinde imarsız arsa olarak kabul ediliyor. Tarla üzerinde ev inşası yapılabilir ancak bunun belirli kuralları vardır.

Bu kuralların dışına çıkılması demek, hukuka aykırı bir hamle yapılmış olması demektir.

Gelelim bu belirgin kurallara:

İnşaat yapılacaksa bu inşaat arsanın yüzde 5’i içerisinde olmalıdır.

Ev ya da inşaat yapılabilir ancak bu yapı 250 metrekareyi geçemez.

Saçak seviyesi ile tabii zemin arasında 6,5 metre olmalıdır. 2 kattan daha yüksek yapı yapılamaz.

Yola ya da parsel bitimine yapılan ev 5’den daha fazla yaklaşamaz.

Yani bu kurallara bakıldığında 5 dönüm tarlası olan bir kişi tarlasının 200 metrekare alanına inşaat yapabilir.

Bu tarla üzerine prefabrik yapı yapılabilirdi ancak kurallara bakıldığında ne yazık ki 5.000 metrekare ve altında olan tarlalara herhangi bir yapı yapmak söz konusu olmuyor.

Yani bir tarlaya ev inşa etmek istiyorsanız tarlanın 5 bin metrekareden daha fazla olması gerekiyor.

Tarlaya Neden Ev Yapılamıyor?

Tarlalara konut ya da inşaat yapılamamasının  en büyük nedenlerinden biri tarımsal üretimi korumaktır. Yani üretimi engelleyecek herhangi bir yapı yapılması devlet tarafından yasaklanmıştır.

Eğer ki entegre tesis vasfında olmayan tarlaların üzerine prefabrik ev, kümes, ahır, depo gibi tüm yapılar yoldan 10 metre ve parselden 5 metre ileride olacak şekilde yapılabiliyor.

Aynı zamanda inşaat alan katsayısı yüzde 40’ı geçmemelidir. Bunun yanında yapı yüksekliği de 6,5 metrenin altında olmalıdır.

Türkiye tarım konusunda oldukça gelişmiş bir durumdadır. Bu durumun korunabilmesi için tarlaların her an işliyor olması gerekiyor.

Fakat tarlalara ev yapılmaya başlanırsa bu bir ranta dönüşür ve dolayısıyla tarlası olan herkes çok daha fazla para kazanmak için ev inşa etmeye başlar.

Bu da bir süre sonra sorun yaşanmasına, tarımsal faaliyetlerin azalmasına neden olur. Dolayısıyla da bu durumun önüne geçilebilmesi için tarlalar hakkında belirgin kararlar alınmıştır.

Yazıda da belirtildiği üzere eğer ki tarlanız 5 bin metrekareden büyük ise o zaman yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde yapı inşa etmek mümkündür.

5.050 metrekare bir alan için kişiler 50 metrekare inşaat yapma hakkına sahiptir. 

Tarlaya ev yapılır mı sorusunun yanıtı ölçülerine göre değişmektedir. Tarımsal üretim, tarlalara ev yapmaktan çok daha önemlidir ve bu kararın nedeni de budur.

Hürriyet Emlak

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 05:17
YORUM EKLE